Artykuły wykładowców w branżowej prasie - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Artykuły wykładowców w branżowej prasie

Dwa interesujące artykuły wykładowców słupskiej Szkoły Policji ukazały się w najnowszym numerze miesięcznika „Policja 997”. Autorzy omawiają kazus amerykańskiej interwencji wobec Georga Floyda oraz zagadnienia pierwszej pomocy związane z porażeniem piorunem.

Pierwszy z artykułów dotyczy interwencji amerykańskich policjantów wobec Georga Floyda. Przebieg całej sytuacji przeanalizował również wykładowca słupskiej Szkoły Policji, który szczegółowo opisuje sam przebieg zdarzenia, a także odnosi go do polskich realiów policyjnej służby.
W maju tego roku, w amerykańskim mieście Minneapolis miała miejsce tragiczna w skutkach interwencja miejscowej policji. Podczas działań funkcjonariuszy doszło do śmierci 46-letniego Georga Floyda. Prawie dziesięciominutowe nagranie obrazujące trzymanie go poprzez dociskanie kolanami do ziemi przez policjanta widział cały świat. Wyraźnie można było zaobserwować moment, w którym przestaje wykazywać oznaki życia.

Wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych słupskiej Szkoły Policji kom. Damian Bartnicki jest autorem artykułu, w którym - oprócz analizy - odnosi jej elementy do realiów interwencji podejmowanych przez polskich policjantów.
Mając świadomość jak ważny, medialny i społecznie drażliwy jest temat amerykańskiej interwencji kom. Damian Bartnicki - przy pisaniu tego artykułu – współpracował z prof. Jarosławem Berentem, specjalistą medycyny sądowej i laboratoryjnej toksykologii sądowej, który był konsultantem medycznym artykułu.


arykuł w pliku .PDF

Kolejny z artykułów napisał koordynator ratownictwa medycznego w słupskiej Szkole Policji, sierż.szt. Aleksander Ziobro. Tematem opracowania jest postępowanie i udzielanie pierwszej pomocy osobom, które zostały porażone piorunem.
Pioruny, obok powodzi, powodują najwięcej śmiertelnych obrażeń ze wszystkich zjawisk pogodowych. Osoby, które przeżyły uderzenie piorunem są narażone na przewlekłe zespoły bólowe, uszkodzenia słuchu, wzroku, zaburzenia snu i pamięci.


artykuł w pliku .PDF