Aktualności

Katyńska rocznica

Ograniczenia związane ze stanem epidemii uniemożliwiły w tym roku złożenie przez delegację Szkoły Policji kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Mimo obostrzeń warto jednak pamiętać, że to właśnie w kwietniu 1940 roku, a więc 80 lat temu ujawniono tę sowiecką zbrodnię, która zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.

Każdego roku delegacja Szkoły Policji składa wieniec przy Krzyżu Katyńskim, który znajduje się na słupskim Starym Cmentarzu przy ul. Maxa Josepha. W trakcie każdej uroczystości mowa jest między innymi o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami.
Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje, a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób. Warto również pamiętać, że w 2007 roku uchwałą Sejmu RP, ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Krzyż Katyński na słupskim Starym Cmentarzu


Ofiary zbrodni sowieckiej, materiał IPN

Film Fragment teatru cieni zeralizowanego w słupskiej Szkole Policji

Pobierz plik Fragment teatru cieni zeralizowanego w słupskiej Szkole Policji (format mp4 - rozmiar 13.97 MB)

Dopiero 27 lat temu możliwa była pierwsza wizyta delegacji polskiej Policji w miejscach kaźni przedwojennych polskich policjantów. Wyjazd taki zorganizowany został przez policjantów słupskiej Szkoły Policji przy współpracy Komendy Głównej Policji i Ambasady Rzeczpospolitej w Moskwie.
W 1993 roku reprezentująca polską Policję, delegacja Szkoły Policji w Słupsku, jako pierwsza oficjalna delegacja pobrała ziemię z miejsc kaźni. Urny z tą ziemią trafiły między innymi do Komendy Głównej Policji, Szkoły Policji w Słupsku i Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
W trakcie tej wizyty polscy policjanci ze Szkoły Policji ustawili na terenie dzisiejszej nekropolii pierwszy katolicki krzyż misyjny. O wyjeździe policyjnej delegacji w 1993 roku mówi jeden z jej uczestników podinsp. w st. spocz. Zdzisław Dróbka.

Nagranie audio Wspomnienia z pierwszego wyjazdu polskich policjantów do Katynia

Pobierz plik Wspomnienia z pierwszego wyjazdu polskich policjantów do Katynia (format mp3 - rozmiar 3.63 MB)

 

Powrót na górę strony