O wolności, równości i tolerancji - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

O wolności, równości i tolerancji

Równouprawnienie, różnorodność i akceptacja społeczna Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych - to temat wykładu z jakim wystąpił w słupskiej Szkole Policji dowódca Bazy Wsparcia Amerykańskiej Marynarki Wojennej w Redzikowie komandor Eric Williams.

Wykład amerykańskiego dowódcy to kolejny obszar współpracy między Szkołą Policji i Bazą w Redzikowie. Wykład poprzedziło robocze spotkanie w Redzikowie, w którym uczestniczyli szefowie obu jednostek wraz z przedstawicielami kadry. Dzięki takim spotkaniom młodzi policjanci a także uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele kadry Szkoły będą mogli poznać wiele intersujących aspektów związanych z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych, w tym także w odniesieniu do uniwersalnych wartości jak Prawa Człowieka, które obowiązują na całym świecie.

Odnosząc się do służby Afroamerykanów w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych komandor Williams przypomniał, że dopiero 1944 roku przyjęto pierwszych afroamerykańskich oficerów marynarki wojennej - określono ich jako „Złotą Trzynastkę”. Byli szkoleni w Centrum Szkolenia USNavy w Great Lakes, w stanie Illinois jako odosobniona jednostka, a następnie przydzielani jedynie do jednostek, gdzie dowodzili innymi afroamerykańskimi marynarzami.
Aby pokazać, jak duża zmiana nastąpiła w mentalności społeczeństwa amerykańskiego komandor Williams wskazał na fakt, że 4 lata temu to właśnie on został przydzielony do Centrum Szkolenia USNavy w Great Lakes jako dowódca jednostki odpowiedzialnej za szkolenie marynarzy.

W swoim wykładzie komandor Eric Wiliams odniósł się również do postaci doktora Martina Luthera Kinga Juniora - aktywisty walczącego o prawa obywatelskie, który miał ogromny wpływ na społeczeństwo amerykańskie w latach `50 i `60 XX wieku. Pracował on bardzo ciężko, aby wprowadzić większą równość w Ameryce i zapewnić Prawa Obywatelskie wszystkim ludziom na całym świecie, niezależnie od rasy.
Spełnieniem, po latach, marzeń doktora Kinga był też wybór pierwszego afroamerykańskiego Prezydenta USA - Barack’a Obamy, który swoja kampanię wyborczą prowadził pod hasłem „Możemy wierzyć w zmianę” - „Tak, możemy!”

Innym przykładem zaprezentowanym podczas wykładu był fakt nadania w styczniu tego roku nowemu lotniskowcowi imienia Doris “Dorie” Miller`a, afroamerykańskiego kuka (kucharza) służącego na okręcie wojennym West Virginia podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku. Jest to pierwszy afroamerykański żołnierz służb zasadniczej, którego imieniem nazwano okręt Marynarki Wojennej USA.
W czasie II Wojny Światowej afroamerykańscy marynarze byli ograniczeni tylko do służby w obsłudze pomocniczej okrętów. Gdy okręt Millera został zaatakowany podczas nalotu powietrznego wroga, popędził on na pokład, aby zaciągnąć swojego rannego dowódcę w bezpieczne miejsce, po czym przejął działo przeciwlotnicze, momo, że nie miał żadnego przeszkolenia. Za ten bohaterski czyn został później odznaczony Krzyżem Marynarki Wojennej, drugim najwyższym odznaczeniem przyznawanym za Męstwo na Polu Walki.

Jako dowódcy, marynarze, policjanci mamy obowiązek kształowania w naszych społecznościach poczucia wspólnoty. Osoby, z którymi będziecie mieli kontakt, będą polegać na Waszej odwadze, odwadze, by robić to, co jest odpowiednie, bez względu na sytuację czy okoliczności. Musimy wszyscy razem znaleźć w sobie odwagę, żeby odłożyć na bok wszystkie różnice i traktować wszystkich z szacunkiem i godnością. Poziom pracy i służby jest wyższy i lepszy, gdy ludzie czują, że są traktowani jako cenieni i akceptowani członkowie społeczności, zespołu, organizacji czy projektu - podsumował swój wykład komandor Eric Williams.

Wykład w auli słupskiej Szkoły Policji

Spotkanie robocze szefów jednostek