Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

Delegacja Szkoły Policji w Słupsku uczestniczyła w XVII Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego, który odbyły się w sobotę w Częstochowie. We mszy świętej na Jasnej Górze udział wzięli przedstawiciele garnizonów Policji z całego kraju, z Komendantem Głównym gen.insp. Jarosławem na czele.

Pielgrzymkę rozpoczął w sobotnie przedpołudnie występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Następnie dowódca uroczystości złożył meldunek Komendantowi Głównemu Policji gen.insp. Jarosławowi Szymczykowi. Generał przywitał się ze sztandarami oraz dokonał przeglądu pododdziałów.
W dalszej części uroczystości wyznaczona delegacja złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Pielgrzymi ruszyli następnie Aleją Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry. Wiązanki kwiatów złożone zostały także przy pomniku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Alei Henryka Sienkiewicza, gdzie odczytano Apel Pamięci z okazji 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Minutą ciszy uczczono pamięć policjantów poległych w służbie.

Na Błoniach Jasnogórskich odprawiona została natomiast uroczysta Msza Święta, celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka - Delegata Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa .
Po Mszy Świętej, przed Tablicą „Gloria Victis - Chwała zwyciężonym”, oddano hołd policjantom pomordowanym na wschodzie wiosną 1940 roku. Pielgrzymi środowiska policyjnego pomodlili się także przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej oraz przekazali wotum dziękczynne.
Tegorocznym XVII Jasnogórskim Spotkaniom Środowiska Policyjnego, z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, towarzyszyła uroczystość w Sali Papieskiej jasnogórskiego klasztoru. W jej trakcie wręczonych zostało przeszło 80 wyróżnień. Były to między innymi Medale Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz „Gloria Intrepidis et Animi Promptis”.

Szkołę Policji w Słupsku podczas XVII Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego reprezentował poczet sztandarowy w składzie: podkom. Beata Kołodyńska, podkom. Jacek Szulta oraz sierż.szt. Dariusz Drzewiecki.