Aktualności

Prewencyjne fakultety

W jaki sposób prowadzone jest szkolenie psa służbowego oraz jak wygląda jego służba w Policji - takie między innymi pytania zadawali słuchacze szkolenia podstawowego uczestniczący w popołudniowych zajęciach fakultatywnych z przewodnikami psów służbowych. Oprócz teorii, zaproszeni policjanci przedstawili słuchaczom wybrane elementy szkolenia psa służbowego.

W ramach popołudniowych fakultetów słuchacze zdobyli wiele ciekawych informacji na temat użycia psa służbowego w policyjnej służbie. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu.
W trakcie zajęć mówiono między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie są preferowane. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta.

Przewodnicy psów służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku asp.sztab. Grzegorz Piołunkowski, asp. Dariusz Stukan i mł.asp. Piotr Sankowski mówili również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoimi podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.

Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniuleniomięcono nia,w którym przebywapo służbie.acjonalnego karmoienia . System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową, która potwierdzana jest co kilka lat specjalnym sprawdzianem certyfikacyjnym.
Po krótkim wstępie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby.

Jak podkreślano, podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Dzięki takim wyczerpującym ćwiczeniom można w pełni ocenić poziom wyszkolenia przydzielonego psa służbowego, a także ocenić możliwość jego użycia jako środka przymusu bezpośredniego w sytuacji przywracania zakłóconego porządku. W trakcie pokazów w stroju ochronnym wystąpił podkom. Igor Jeżyna, wykładowca słupskiej Szkoły Policji, który przygotował popołudniowe zajęcia dla słuchaczy.  Przed rozpoczęciem służby w Szkole podkom. Igor Jeżyna był przez wiele lat przewodnikiem psa służbowego.

 

Film Użycie psa służbowego - ćwiczenia w Szkole Policji w Słupsku

Pobierz plik Użycie psa służbowego - ćwiczenia w Szkole Policji w Słupsku (format mp4 - rozmiar 28.39 MB)

 

Powrót na górę strony