Katyńska Rocznica - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Katyńska Rocznica

Przedstawiciele Szkoły Policji, Komendy Miejskiej Policji, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.


W trakcie uroczystości mówiono między innymi o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami. Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje, a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

 

Przed jedenastoma laty, uchwałą Sejmu RP, ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Słupsku obchody odbywały się pod Krzyżem Katyńskim na Starym Cmentarzu przy ulicy Kaszubskiej. W trakcie uroczystości delegacje i przedstawiciele wielu instytucji złożyli pod Krzyżem Katyńskim wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

 

  • Izba Tradycji i Historii - Szkoła Policji w Słupsku