Aktualności

Policjanci z Niemiec i Palestyny

Policjanci z Niemiec i Palestyny goszczą z roboczą wizytą w słupskiej Szkole Policji. Jest to kolejna wizyta w ramach umowy międzynarodowej podpisanej przez Szkołę Policji w Słupsku i Wyższą Zawodową Szkołę Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu pod Berlinem.

imageimageimage

W skład delegacji niemieckiej weszło kilkunastu policjantów, którzy mają już za sobą wieloletnie doświadczenie a w tej chwili, w Szkole Policji w Oranienburgu, przebywają na kursie oficerskim. Wśród członków delegacji znajduje się także dwóch policjantów z Palestyny. Funkcjonariusze z Bliskiego Wschodu przebywają na szkoleniu w Oranienburgu, które prowadzone jest w ramach współpracy Policji Niemiec i Palestyny. Wizyta w Słupsku jest dla nich okazją do poznania pracy policjantów w kraju o odmiennej mentalności, kulturze i religii.

W trakcie pobytu w Słupsku goście z Niemiec zapoznają się między innymi z funkcjonowaniem polskiej Policji. Odwiedzili już komisariat Policji w Ustce a dziś gościć będą z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie.
Funkcjonowanie polskiej i niemieckiej Policji jest podobne, ale jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach”. Różnice te poznają dokładnie niemieccy policjanci, gdyż może okazać się, że uczestniczyć będą w służbach z polskimi policjantami na terenie naszego kraju.

Jedną z różnic pomiedzy polską i niemiecką policją jest odmienna klasyfikacja pałki służbowej. W polskiej Policji przedmiot ten jest zaliczany do grupy środków przymusu bezpośredniego. W Policji niemieckiej natomiast pałka służbowa jest zaliczana do broni. Niewielkie różnice występują w zakresie przypadków użycia broni. W polskiej Policji każde użycie broni ma spowodować obezwładnienie napastnika. System prawny Policji niemieckiej jest podobny, ale dodatkowo określa także sytuację, w której policjant może użyć broni nie do obezwładnienia, ale do zabicia napastnika. Przypadek ten jest szczególowo opisany i określony mianem „strzału ratunkowego”.

W prawie taki sam sposób wygląda natomiast codzienny przebieg służby policjanta, tak jak w Polsce są odprawy do służby, przydzielanie zadań czy komunikacja z oficerem dyżurnym jednostki. W podobny sposób przeprowadzane są także akcje prewencyjne związane na przykład ujawnianiem nietrzeźwych kierowców czy osobami, które zażywają narkotyki.

Realizacja wymian słuchaczy policyjnych szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga wymiany szkoleniowe polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.

(13.9.2011)

Powrót na górę strony