"Odkrywamy bezpieczeństwo" na półmetku

image Na półmetku znajdują się spotkania z uczniami klas drugich szkół podstawowych Słupska, którzy biorą udział w programie prewencyjnym pod nazwą "Odkrywamy bezpieczeństwo". Spotkania z dziećmi w poszczególnych szkołach prowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego słupskiej Szkoły Policji.

W ramach zajęć policjanci spotykają się z uczniami w klasie, a następnie wychodzą na wspólną wycieczkę po okolicy. Podczas spaceru wykładowcy przypominają drugoklasistom, jak należy przechodzić przez jezdnię, jak chodzić po chodniku, a także jak zachowywać się na przystanku autobusowym i w jaki sposób należy korzystać z komunikacji publicznej.

Oprócz tematyki związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego funkcjonariusze mówią też o innych potencjalnych zagrożeniach. Wśród przykładów podawana jest sytuacja, gdy dziecko zaczepia nieznajoma dorosła osoba. Maluchy dowiadują się także jak należy przechowywać klucze od domu oraz w jaki sposób nosić przy sobie telefon komórkowy, by nie stał się on łupem złodzieja.

Dorota Kaczmarczyk
nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1
  (pobierz)

Podczas spotkania omawiane są różne sytuacje, które mogą mieć miejsce w czasie drogi do szkoły jak również podczas zajęć lekcyjnych. Dzieci dowiadują się także, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwracać się o pomoc. Zajęcia za każdym razem dostosowywane do specyfiki najbliższej okolicy.
Podczas dzisiejszych zajęć kom. Damian Kwiatkowski zwracał dzieciom szczególną uwagę na przechodzenie przez przejście dla pieszych, które przecina drogę dwujezdniową. Dzieci zaobserwowały, że zza ciężarówki stojącej na bliższym pasie może wyjechać auto, które porusza się po pasie sąsiednim, stąd przy przechodzeniu należy zachować szczególną ostrożność.

W trakcie spotkań policjanci wskazują dzieciom na takie formy zachowań, które zwiększają ich bezpieczeństwo, na tym właśnie polega sedno programu zawarte w nazwie „Odkrywamy bezpieczeństwo”. Poprzez wskazywanie odpowiednich przykładów dzieci uświadamiają sobie i odkrywają, w jak dużym stopniu od nich samych zależy ich bezpieczeństwo.
Z zajęć tego rodzaju cieszą się również nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach drugich. Wizyta policjantów i praktyczne wskazówki w terenie utrwalają zdobytą w pierwszej klasie wiedzę z tego zakresu.

Realizacja programu jest możliwa dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku, który ufundował odblaskowe opaski rozdawane dzieciom podczas każdego spotkania.

(12.11.2012)