Aktualności

Konferencje i spotkania robocze

image W spotkaniach i naradach roboczych organizowanych przez różne podmioty zwenętrzene uczestniczą przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. W ostatnim czasie było to między innymi spotkanie poświęcone Prawom Człowieka oraz narada robocza związana z działaniami w zakresie ochrony ryb łososiowatych.

W III. edycji Forum Pełnomocniczek i Pełnomocników Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pełnomocniczek i Pełnomocników Komendantów Policji ds. Ochrony Praw Człowieka uczestniczyła przedstawicielka Szkoły Policji w Słupsku. Obrady forum odbywały się w Wólce Milanowskiej niedaleko Kielc

Podczas spotkania określano misję administracji publicznej oraz rolę działań prewencyjnych i edukacyjnych w zapobieganiu i zwalczaniu dyskryminacji w przestrzeni publicznej m.in. ze względu na pochodzenie. Merytorycznie część konferencji poświęcona była sytuacji Romów w Polsce, przeciwdziałaniu dyskryminacji i rasizmowi. Konferencja była polem do wymiany doświadczeń oraz umożliwiła nakreślenie zasad współpracy w przedmiotowym zakresie Policji i administracji rządowej. Ciekawym akcentem konferencji było zaprezentowanie kultury i historii Romów z perspektywy samych Romów.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentowała podczas forum nadkom. Ewa Pietruczuk - pełnomocniczka Komendanta do spraw Ochrony Praw Człowieka. W Forum udział wzięli też przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania, Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Pełnomocniczki i Pełnomocnicy Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz osoby koordynujące Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

W czasie trwania forum mówiono również o Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016. Dokument ten mówi równym traktowaniu w obszarach: polityki antydyskryminacyjnej; rynku pracy i w systemie zabezpieczenia społecznego; przeciwdziałania przemocy - w tym przemocy w rodzinie; systemie edukacji; systemie ochrony zdrowia oraz dostępie do dóbr i usług.

image W naradzie zorganizowanej przez Posterunek Państwowej Straży Rybackiej w Słupsku i poświęconej, realizowanej od piętnastu lat akcji „Troć” uczestniczył przedstawiciel Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji. W trakcie obrad omawiano działania zwalczające kłusownictwo ryb łososiowatych w pomorskich rzekach Łupawa, Słupia i Wieprza.

Organizacje zaangażowane w ochronę przed wytrzebieniem przez kłusowników ryb łososiowatych organizują takie spotkanie corocznie na początku okresu ochronnego łososia atlantyckiego i troci wędrownej który obowiązuje od 1 października do 31 grudnia. Uczestnicy spotkania omówili zasady współdziałania poszczególnych instytucji i organizacji uczestniczących w akcji. Szczególną uwagę zwrócono na system powiadamiania w przypadku uzyskania informacji o nielegalnym połowie ryb łososiowatych, postępowania na miejscu zdarzenia, a w szczególności zabezpieczania wszelkich dowodów świadczących o nielegalnym sposobie pozyskiwania ryb. Podkreślono znajomość wśród policjantów prewencji i strażników przepisów o rybactwie śródlądowym w przypadku podejmowania interwencji na różnych obszarach wodnych, a także system doskonalenia zawodowego w tej materii poprzez wszelkiego rodzaju specjalistyczne szkolenia.

W naradzie dotyczącej uczestniczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, Straży Miejskiej w Słupsku, Straży Leśnej i Straży Słowińskiego Parku Narodowego, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku, Okręgowego Inspektoratu Ochrony Rybołówstwa Morskiego w Słupsku oraz Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”. Szkołę policji reprezentował podinsp. Andrzej Osiński.

(22.10.2014)

Powrót na górę strony