Aktualności

"Nakładam na Panią mandat..."

image Prawidłowe wypisanie mandatu, wysłuchanie sprawcy wykroczenia a także dbanie o własne bezpieczeństwo podczas interwencji - to niektóre z zagadnień poruszanych podczas zajęć z prawa, w których uczestniczą słuchacze kursu podstawowego w słupskiej Szkole Policji.

Wśród wykroczeń popełnianych przez sprawców, obok tych o znacznym ładunku społecznej szkodliwości czynu występuje duża ilość wykroczeń drobnych, które jednak w swej masie stanowią nie mniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Drobne wykroczenia nie wymagają surowego ukarania sprawcy - nie ma tu potrzeby sporządzania wniosku o ukarania do sądu, ale nie można ich pozostawić bez represji karnej. Tam, gdzie nie wystarcza zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia zachodzi potrzeba wymierzenia kary. Możliwość szybkiego rozpatrzenia sprawy i ukarania sprawcy daje nałożenie grzywny w postaci mandatu karnego.

Postępowanie mandatowe jest najbardziej uproszczonym trybem postępowania w sprawach o wykroczenia. Pozwala na załatwienie sprawy ,,od ręki”, dzięki czemu odciąża się sąd od konieczności rozpoznawania ogromnej liczby drobnych spraw i pozwala wymiarowi sprawiedliwości na skoncentrowanie się na poważniejszych sprawach karnych. Pozwala to też na znaczne ograniczenie kosztów postępowania sądowego, nie trzeba wzywać świadków i pokrywać kosztów związanych z ich stawiennictwem. Ważny jest także interes ukaranego, dla którego w wypadku, gdy nie kwestionuje on naruszenia prawa, taki rodzaj załatwienia sprawy jest korzystny. Ponadto dzięki natychmiastowej reakcji na wykroczenie postępowanie to spełnia istotne funkcje zapobiegawcze i wychowawcze.

Słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji na zajęciach z prawa poznają istotę postępowania mandatowego - mówi podinsp. Andrzej Osiński, starszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej - młodzi policjanci poznają także warunki dopuszczalności tego postępowania, wymiar kary grzywny nakładanej mandatem, a także algorytm czynności związanych z nałożeniem mandatu karnego gotówkowego, mandatu karnego kredytowanego i mandatu karnego zaocznego - dodaje wykładowca.

Najwięcej godzin zajęć z tego zakresu policyjnej wiedzy przeznaczonych jest na zajęcia praktyczne, podczas których słuchacze ćwiczą nakładanie poszczególnych rodzajów mandatów w trakcie podejmowania interwencji. Założenia są zbliżone do sytuacji, które policjanci spotkają w swojej przyszłej pracy w jednostkach terenowych: spożywanie napojów alkoholowych w miejscach zabronionych, zaśmiecanie lub zanieczyszczanie miejsc publicznych, palenie papierosów w miejscach objętych zakazem czy używanie słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych.

W trakcie ćwiczeń wykładowcy Zakładu Służby kryminalnej zwracają młodym policjantom szczególną uwagę na konieczność przedstawienia się, wylegitymowania sprawcy, określenia wykroczenia zarzucanego sprawcy, pozwolenia mu na wyjaśnienie motywów i okoliczności swego postępowania, wyjaśnienia sprawcy ewentualnych wątpliwości, a w przypadku podjęcia decyzji o ukaraniu, określenia rodzaju i wysokości mandatu karnego oraz poinformowania go o prawie odmowy przyjęcia mandatu i o skutkach prawnych z tego wynikających. Natomiast w przypadku wyrażenia przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu prowadzący zajęcia zwracają uwagę na prawidłowe jego nałożenie. Każde ćwiczenie jest następnie szczegółowo omawiane. Prowadzący zajęcia uświadamiają także młodym policjantom jak ważne znaczenie odgrywa przestrzeganie i zachowanie zasad bezpieczeństwa osobistego podczas interwencji - dbanie o życie i zdrowie własne, jak i kolegi z patrolu.

(6.08.2013)

Powrót na górę strony