Polsko-niemieckie kontakty

image 25 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego gościło przez tydzień w Wyższej Zawodowej Szkole Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu. Wizyta odbywała się w ramach prowadzonej od kilkunastu lat współpracy między policyjnymi placówkami.

W pierwszym dniu, po powitaniu, miało miejsce zwiedzanie Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. Podstawę prawną dla działalności Centrum stanowi Umowa o współpracy Policji i Straży Granicznych na terenach przygranicznych. Współdziałają tam następujące polskie służby: Policja, Straż Graniczna, Służba Celna. Natomiast stronę niemiecką reprezentują : Policja Federalna, Służba Celna oraz Policje Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii. Ta forma współpracy trans granicznej - poprzez powiązanie kompetencji służb obu krajów i skrócenie dróg komunikacji - prowadzi do znacznego przyspieszenia procesu wymiany informacji oraz umożliwia sprawną koordynację działań trans granicznych.

Podczas pobytu na terenie Wyższej Szkoły Zawodowej Policji w Oranienburgu słuchacze mieli okazję zapoznać się z obiektami Szkoły, wykładowcami oraz brali udział w zajęciach praktycznych wspólnie ze słuchaczami niemieckimi (zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy ukrytego w budynku, zajęcia na strzelnicy).
Polscy policjanci zwiedzili również niemieckiego obozu koncentracyjny w Oranienburgu założony w 1933 roku, a którego tereny sąsiadują ze Szkołą Policji.

imagePodczas tygodniowego pobytu słuchacze gościli w centrum Policji w Poczdamie, gdzie spotkali się z jej szefem. W trakcie spotkania zapoznano się ze strukturami, zadaniami i wyposażeniem tamtejszych jednostek. Zwiedzano również Muzeum Policji w Berlinie.
Słuchacze mieli okazję zapoznać się z metodami szkoleniowymi oraz codzienną służbą policjantów niemieckich. Kadrę słupskiej Szkoły Policji reprezentowało dwóch wykładowców, którzy byli jednocześnie opiekunami słuchaczy: nadkom. Krzysztof Olejnik z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego oraz mł.asp. Jacek Szulta z Wydziału Organizacji i Dowodzenia.

(6.10.2014)