Sensei aikido doskonali słuchaczy Szkoły Policji

Sensei Marek Jezierski (4 dan) ze Słupskiej Sekcji Aikido poprowadził warsztaty dla słuchaczy naszej Szkoły. W zajęciach udział mogli wziąć wszyscy chętni słuchacze. Frekwencja dopisała, a zajęcia oglądało dodatkowo około 100 osób.

Podczas warsztatów sensei Marek Jezierski pokazał wiele technik samoobrony, które mogą być wykorzystane podczas pracy w Policji. W pokazach sztuki walki brali też udział przedstawiciele Słupskiej Sekcji Aikido Łukasz Kołtun - 1 dan i wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych asp. Stanisław Figielski.
Zajęcia nie miały tylko pokazowego charakteru; chętni słuchacze mogli wspólnie z mistrzem trenować poszczególne elementy i techniki aikido. Było to doskonałe uzupełnienie zajęć programowych z taktyki i techniki interwencji, w czasie których młodzi policjanci uczą się, w jaki sposób obezwładnić osobę agresywną i niebezpieczną.

Inicjatorem warsztatów był nadkom. Grzegorz Babieracki oraz st.asp. Stanisław Figielski, który od 7 lat trenuje aikido i ma stopień 1 kyu; jest też instruktorem samoobrony zatwierdzonym przez Ministra Sportu i Turystyki.

Aikido jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii. Zostało utworzone przez Morihei Ueshiba na przełomie XIX i XX i obecnie należy do grupy sześciu tradycyjnych japońskich sztuk walki, obok judo, kendo, karatedo, kyudo i sumo.
Aikido obejmuje szeroki wachlarz technik (rzuty, dźwignie, pady) opierających się na zasadzie ruchu i energii, których głównym założeniem nie jest uszkodzenie atakującego, ale zmiana kierunku ruchu, neutralizacja ataku oraz kontrola atakującego.
Aikido uważane jest również za sztukę wszechstronnego rozwoju. Może ją trenować każdy, bez względu na wiek, płeć i predyspozycje fizyczne.

(13.3.2015)