Aktualności

"Na dołku" w Komendzie Miejskiej

image Teoria połączona z praktyką - w ten sposób słuchacze kursu podstawowego poznawali dziś funkcjonowanie poszczególnych komórek w jednostce terenowej Policji. Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku słuchacze naocznie przekonali się między innymi, na czym polega praca na stanowisku kierowania oraz w popularnym „dołku”.

Krótkie wycieczki słuchaczy kursu podstawowego do Komendy Miejskiej są doskonałym uzupełnieniem zajęć. W trakcie szkolenia słuchacze poznają tajniki policyjnej pracy, w tym między innymi funkcjonowanie stanowiska kierowania. Na stanowisku tym dyżurny jednostki koordynuje między innymi patrole policjantów pracujące w terenie. Wkrótce w takich patrolach pracować będą słuchacze, którzy komunikować się będą z dyżurnym drogą radiową. Wizyta na stanowisku kierowania ma pomóc słuchaczom zrozumieć specyfikę pracy dyżurnego, a także zobaczyć, jak komunikuje się on z patrolami będącymi w służbie.

Słuchacz, który widzi jak przebiega na przykład przekazywanie danych drogą radiową w celu potwierdzenia tożsamości kontrolowanej osoby, będzie w przyszłości wykonywał tę samą czynność sprawniej, wiedząc, jak wygląda praca dyżurnego, który jest „po drugiej stronie radiostacji. Sam dyżurny może także wskazać na najczęstsze błędy oraz podpowiedzieć, jak sprawnie porozumiewać się ze stanowiskiem kierowania.

Podczas wizyt w słupskiej Komendzie Miejskiej słuchacze goszczą także na stanowisku dyspozycyjnym pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Poznają pracę Profosa a także mają możliwość obejrzenia pomieszczeń, w których umieszczane są osoby zatrzymane. Profos wyjaśnia także słuchaczom, jak wygląda cała procedura postępowania z osobą: od momentu jej zatrzymania do chwili umieszczenia na „dołku”, czyli w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.
Słuchacze dowiadują się również, jak wygląda postępowanie z osobami nietrzeźwymi i umieszczaniem ich w PdOZ-cie. Inaczej przedstawia się bowiem algorytm postępowania w jednostkach, na terenie działania których znajduje się Izba Wytrzeźwień (tak jest w Słupsku), a inaczej tam gdzie alternatywą jest PdOZ albo oddział szpitalny.
W tej chwili w całej Polsce jest 339 jednostek, w których znajdują się pomieszczenia dla osób zatrzymanych; ich spis dostępny jest na stronie Komendy Głównej Policji.
Opiekunem słuchaczy podczas dzisiejszej wizyty w Komendzie Miejskiej był wykładowca Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Maciej Maciejewski.

(9.5.2013)

Powrót na górę strony