Aktualności

Policyjne rozmowy przed teatralną premierą

image Spektakl teatralny, a przed nim krótka dynamiczna rozmowa policjanta z widownią - to kolejny efekt współpracy Szkoły Policji i Nowego Teatru w Słupsku. Dzieci i młodzież z placówek współpracujących ze Szkołą Policji mogły dziś uczestniczyć w premierze spektaklu „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.

Premierowy spektakl poprzedzony został dynamicznym dialogiem z publicznością, który poprowadził kom. Damian Kwiatkowski. W czasie rozmowy z dziećmi i młodzieżą policjant w obrazowy sposób przedstawił zagrożenia, które podczas wakacji mogą czyhać na najmłodszych. Mowa była między innymi o tym jak zachować się gdy dziecko jest samo w domu, a ktoś nieznajomy puka do drzwi.
W bardzo przystępny a zarazem obrazowy sposób mówiono również o tym, że w żadnym wypadku nie należy zgadza dać się na propozycje osób nieznajomych, które chcą poczęstować dzieci cukierkami, czy też chcą coś interesującego pokazać w okolicy. Kom. Damian Kwiatkowski obrazowo przedstawił jakie negatywne konsekwencje może mieć zgoda na propozycję nieznajomej osoby.
Obecność policjanta przed spektaklem na sali teatralnej była zaskoczeniem dla większości widowni, która z tym większym zainteresowaniem wsłuchiwała się w przedstawiane zagadnienia.

Wykładowcy Szkoły Policji prowadzą kilka autorskich programów prewencyjnych dla dzieci i młodzieży regionu słupskiego. Dzięki współpracy z teatrem pojawia się możliwość wizyt młodych ludzi na spektaklach, ale także okazja do podejrzenia pracy aktorów i funkcjonowania teatru od kulis.

Wzajemne kontakty obu placówek prowadzone są pod hasłem „im więcej kultury, tym mniej patologii”. Jak podkreśla dyrektor Nowego Teatru Zbigniew Kułagowski, chodzi o jak najszersze zachęcenie zarówno dzieci jak i dorosłych do kontaktu z kulturą - w tym wypadku do uczestnictwa w przedstawieniach teatralnych.
Zdaniem aktorów, kontakt ze sztuką powoduje zwiększenie wrażliwości na teatr, muzykę i literaturę. Rozbudzenie takich zainteresowań, sprawia, że - dla szczególnie młodych ludzi - pojawia się alternatywa wobec spędzania wolnego czasu tylko przed komputerem lub na ulicy.

(9.7.2015)

Powrót na górę strony