Rocznica Państwa Podziemnego

imageDelegacja Szkoły Policji w Słupsku wzięła udział w obchodach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem znajdującym się przy ulicy Nowobramskiej.

Obchody rocznicy powstania Państwa Podziemnego zgromadziły pod pomnikiem mieszkańców Słupska, kombatantów a także przedstawicieli różnych służb i formacji mających swoje siedziby na terenie miasta. Uroczystość została przygotowana przez słupski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wśród składających kwiaty była także delegacja Szkoły Policji.

Uczestnictwo w tego rodzaju uroczystościach to jeden z elementów integracji społeczności Szkoły z mieszkańcami Słupska. Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczą nie tylko w uroczystościach; aktywnie wspierają także swoich kolegów z Komendy Miejskiej w różnych działaniach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa słupszczan, między innymi poprzez trwające aktualnie praktyki słuchaczy na terenie miasta.
Po części religijnej, która obywała sie w kościele Marickim, delegacje przeszły pod pamiątkowy obelisk znajdujący się tuż przy świątyni. W dalszej części głos zabrał między innymi dr Tomasz Katafjasz z Akademii Pomorskiej, który przypomniał, że protoplastą Polskiego Państwa Podziemnego było, stworzone już podczas Powstania Styczniowego, Tajemne Państwo Polskie.
Uroczystości przy obelisku odbyły się dokładnie w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Miało to miejsce 26 września 1939 roku w Warszawie; powstała wtedy Służba Zwycięstwu Polsce, przemianowana nstępnie na Polskie Panstwo Podziemne.

(27.9.2011)