Nowe kajdanki testowane "w terenie"

image Wykładowcy słupskiej Szkoły Policji zakończyli testy „kajdanek sztywnych”. Po przeszkoleniu kilkunastu lubuskich policjantów z Zielonej Góry i Nowej Soli, nowa odmiana środka przymusu bezpośredniego jest teraz testowana przez policjantów w ramach codziennej służby.

Nowa odmiana tego środka przymusu bezpośredniego nie posiada tradycyjnego łańcuszka, lecz sztywny uchwyt. Techniki używania tych kajdanek i sposoby transportowania z ich pomocą osób zatrzymanych prezentowali lubuskim policjantom podczas szkolenia w Zielonej Górze wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Podkom. Daniel Krenc i kom. Tomasz Lewandowski przeprowadzili dwudniowe praktyczne szkolenie w którym udział wzięło kilkunastu policjantów z Zielonej Góry i Nowej Soli.

Policjanci ćwiczyli zakładanie kajdanek sztywnych podczas realizacji konwojów i doprowadzeń osób. W trakcie ćwiczeń zwracano szczególną uwagę na zwiększenie bezpieczeństwa przy obezwładnianiu osób, wobec których należy zastosować środek przymusu bezpośredniego. Przy realizacji poszczególnych ćwiczeń wykorzystywano również dotychczasowe doświadczenia z codziennej policyjnej służby.

W tej chwili grupa kilkunastu przeszkolonych lubuskich policjantów wykorzystywać będzie kajdanki sztywne podczas pełnienia służby. Po okresie testowym sporządzony zostanie szczegółowy raport, na podstawie którego zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego wykorzystywanie przez policjantów tego typu kajdanek. O pierwszej fazie testów można również przeczytać tutaj.

(10.2.2015)