Wykład prawnika Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

image O prawach człowieka i przykładach sytuacji, w których może dojść do zachowań dyskryminacyjnych mówiła w auli słupskiej Szkoły Policji przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Spotkanie obyło się w ramach popołudniowych zajęć fakultatywnych, z których mogą skorzystać słuchacze.

Wykład został wygłoszony z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności w Polsce. W trakcie spotkania mówiono o prawie antydyskryminacyjnym w kontekście działalności służb mundurowych. Wykład miał również na celu zintensyfikowanie działań edukacyjnych w zakresie praw i wolności człowieka w ramach „Strategii działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji” zatwierdzonej przez Sekretarza Stanu MSW Grzegorza Karpińskiego.

Prowadząca wykład dr Dorota Pudzianowska, pracująca na co dzień w Uniwersytecie Warszawskim i w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, omówiła pojęcia związane z dyskryminacją, a także wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka związane z ta problematyką.
W kontekście tego wykładu warto również przypomnieć, że wykładowcy słupskiej Szkoły Policji są autorami warsztatów z zakresu antydyskryminacji; zajęcia z tej tematyki kilka lat temu objęły grupę 70 tys. policjantów w całej Polsce.

dr dorota Pudzianowska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka