Aktualności

Rzecznicy na miejscu wypadku z ofiarami

image Rozmowa w studio radiowym, wywiad na miejscu wypadku i prowadzenie konferencji prasowej – to niektóre z zadań praktycznych, które do wykonania mieli rzecznicy i oficerowie prasowi podczas symulacji w słupskiej Szkole Policji. Policjanci, którzy na co dzień mają do czynienia przedstawicielami mediów, podnoszą swoje umiejętności na specjalistycznych kursach.

W zajęciach udział biorą czternastoosobowe grupy policjantów, którzy w swoich jednostkach udzielają na co dzień informacji dziennikarzom. Są wśród nich zarówno członkowie zespołów prasowych Komend Wojewódzkich, jak i oficerowie prasowi z Komend Powiatowych i Miejskich Policji.

Przeważająca cześć kursu to zadania praktyczne; przed każdym z nich omawiane są założenia, a także wymagania stawiane policjantowi udzielającemu informacji. Każdy z uczestników udziela wywiadu w studio radiowym, a także spotyka się z dziennikarzami, którzy przyjechali ma miejsce wypadku drogowego, w którym zginęła młoda kobieta.
W trakcie udzielania informacji mieszkańcy pobliskich kamienic głośno komentują działania policjantów, a swoimi wtrąceniami przerywają udzielanie informacji dziennikarzom. Przed policjantami stoi trudne zadanie profesjonalnego udzielenia informacji i jednocześnie opanowania rozgorączkowanych świadków i tak zwanych „mistrzów drugiego planu”.

Radio Słupsk - program miejski
piatek, 4 października 2013 roku, godz. 7.20
  (pobierz)

W trakcie kursów, swoim doświadczeniem w kontaktach z mediami dzieli się insp. Dariusz Nowak z małopolskiej Policji, który przez kilkanaście lat był rzecznikiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W zespole wykładowców znaleźli się również psychologowie, dziennikarze, a także wykładowca Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie tego rodzaju kursy prowadzone są od dłuższego czasu.
Zajęcia mają charakter warsztatowy, a wszystkie wykonane nagrania są następnie wspólnie omawiane przez grupę, z jednoczesnym wskazaniem mocnych stron oraz punktów, które wymagają jeszcze dopracowania.

Kurs trwa pięć dni szkoleniowych i - jak mówią sami uczestnicy - daje potężną dawkę nowych wiadomości i doświadczeń, niejednokrotnie uzyskiwanych w warunkach ogromnego stresu, który ukazuje, jak odpowiedzialną rolę mają policjanci przekazujący informację massmediom. W poniedziałek rozpoczęła się kolejna edycja kursu.
W pracach przygotowujących program szkolenia z zakresu współpracy z mediami uczestniczyła między innymi grupa wykładowców i rzecznik prasowy słupskiej Szkoły Policji.

(7.10.2013)

Powrót na górę strony