Aktualności

Absolwemci kursu dyżurnych

image Katastrofy drogowe, zabójstwa, rozboje czy też samobójstwo osoby zatrzymanej - to tylko niektóre z wydarzeń, z jakimi musieli się zmierzyć słuchacze z kursu specjalistycznego dla dyżurnych jednostek Policji. Zakończyła się właśnie druga w tym roku edycja kursu dla dyżurnych jednostek Policji. Funkcjonariusze, którzy szkolili się w Słupsku, na co dzień przyjmują zgłoszenia kierowane pod numer telefonu 112 lub 997.

Absolwenci kursu dyżurnych jednostek organizacyjnych Policji kształcili się w Szkole przez miesiąc. W ciągu 187 godzin dydaktycznych słuchacze przygotowywali się do wykonywania zadań służbowych na stanowisku dyżurnego jednostki, jego zastępcy oraz pomocnika dyżurnego, poprzez nabywanie, aktualizowanie, rozszerzanie oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych.
Oprócz zajęć czysto teoretycznych, odbywały się przede wszystkim zajęcia praktyczne. W gabinetach symulacyjnych, na stanowisku kierowania, trzeba było wykazać się odpowiednią reakcją na zgłoszone wydarzenie, podejmować odpowiednie decyzje w sytuacjach kryzysowych, a także wykorzystywać systemy teleinformatyczne oraz urządzenia techniczne, którymi dysponuje dyżurny. Oprócz tego obsada służby dyżurnej miała podgląd na celę i musiała reagować na zainscenizowane zdarzenia, jak chociażby próba samobójstwa osoby zatrzymanej, czy też jej agresywne zachowanie.

Zajęcia prowadzone były w nowym komisariacie, który przeszedł generalny remont, a także uzyskał oprogramowanie dokładnie takie samo, jak to, które znajduje się na stanowisku dyżurnego w jednostkach Policji. To odzwierciedlenie najdrobniejszych detali warunków pracy służby dyżurnej w terenie miało niebagatelny wpływ na profesjonalny sposób organizacji zajęć.
Dodatkowo dla potrzeb dydaktycznych symulacje były rejestrowane za pomocą kamer, a pozostali słuchacze zgromadzeni w sali wykładowej, mieli możliwość widzieć i słyszeć zarówno osoby zgłaszające, jak i dyżurnego i jego korespondencję z policjantami.

W dalszej kolejności zrealizowane ćwiczenia były odtwarzane w obecności całej grupy i w szerokim spektrum omawiane przez podinsp. Dariusza Sochackiego z Zakładu Służby Kryminalnej oraz sierż. sztab. Artura Winnickiego z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, a także podinsp. Jarosława Zygowskiego, nadkom. Annę Niezabitowską i podkom. Marcina Kupca z Zakładu Ogólnozawodowego, którzy na co dzień specjalizują się w zakresie prawa, prewencji, informatyki, psychologii oraz łączności.
Częstokroć inspiracją do ćwiczeń były autentyczne historie, z jakimi spotkali się wykładowcy i słuchacze kursu specjalistycznego podczas swojej służby. Na urealnienie pracy policjantów na stanowisku kierowania wpływała cała otoczka związana z rejestrowaniem wydarzeń w systemach informatycznych oraz sprawdzaniem osób w policyjnej, szkolnej bazie danych. Te wszystkie aspekty w sposób znaczny urzeczywistniały ćwiczenia.

imageWart podkreślenia jest fakt, że tego rodzaju spotkania są płaszczyzną do wielokierunkowej wymiany doświadczeń zawodowych pomiędzy uczestnikami kursu, która pozwala na wypracowywanie algorytmów postępowania w nietypowych sytuacjach oraz stanowi tak zwany ”bank dobrych praktyk”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali świadectwa zdobycia kwalifikacji zawodowych do wykonywania zadań służbowych na stanowisku dyżurnego jednostki organizacyjnej Policji, otrzymali też dodatkowo świadectwa potwierdzające przeszkolenie w zakresie posługiwania się systemem KSIP.
W trakcie zakończenia, świadectwa wręczył absolwentom komendant Szkoły insp Jacek Gil, który pogratulował policjantom zdobycia kolejnych doświadczeń. Była to kolejna edycja tego szkolenia w tym roku, następna rozpocznie się 4 marca.

(20.2.2014)

Powrót na górę strony