Ratownicze warsztaty

image Wykładowca słupskiej Szkoły Policji uczestniczył w warsztatach ratowniczych dla służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Wojska Polskiego. W warsztatach udział wzięli też członkowie zespołów ratownictwa medycznego.

Główną tematyką spotkania była współpraca podmiotów ratowniczych na miejscu zdarzenia ze szczególnym uwzględnieniem działań na miejscu wypadku drogowego. Warsztaty były podzielone na dwudniowe panele. W ramach jednego z paneli uczestnicy doskonalili umiejętności z zakresu:
- radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, wsparcia psychologicznego,
- użycia środków przymusu bezpośredniego i przymusu bezpośredniego,
- zabezpieczenia śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia,
- metod ewakuacji osoby poszkodowanej z pojazdu,
- stosowania staz taktycznych i opatrunków osobistych,
- sposobu badania rannego funkcjonariusza.
Zostały również omówione podstawowe mechanizmy zachowań w przypadku sytuacji kryzysowych. Zajęcia odbywały się w salach ćwiczeniowych i strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W kolejnej części warsztatów uczestnicy wzięli udział w zajęciach z zakresu niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych na poligonie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Instruktorzy omawiali i pokazywali techniki związane z:
- zabezpieczeniem miejsca wypadku drogowego,
- zapewnieniem dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego,
- sposobów dojścia do osoby poszkodowanej metodami improwizowanymi,
- wybiciem szyb samochodowych w przypadku konieczności szybkiej ewakuacji osoby poszkodowanej.

Procedury ratownicze były ćwiczone na wrakach pojazdów w symulacji zderzeń bocznych, ułożenia na boku i dachowania. Przećwiczono również ewakuację osoby poszkodowanej z kabiny samochodu ciężarowego. Spotkanie było świetnym elementem do wymiany doświadczeń i zintegrowana środowiska mundurowego i ratowniczego.
Na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w warsztaty współprowadził przedstawiciel Szkoły Policji w Słupsku sierż.sztab. Michał Kurdziel - który na co dzień prowadzi zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa taktycznego.

(7.11.2014)