E-Dziennik w szkolnictwie policyjnym

image O możliwościach wprowadzenia we wszystkich policyjnych szkołach e-dziennika dyskutują w słupskiej Szkole Policji przedstawiciele szkolnictwa policyjnego. Udział w dwudniowych obradach biorą przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Szkoły Policji w Katowicach oraz przedstawiciele gospodarzy - wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku.

W trakcie obrad przedstawiciele Szkół Policji omawiać będą możliwości wprowadzenia elektronicznej wersji dziennika lekcyjnego zamiast dotychczasowej, papierowej. Uczestnicy omawiać będą wszelkie zalety i wady elektronicznego sposobu rejestracji postępów w nauce słuchaczy. Efektem obrad ma być wypracowanie stanowiska w sprawie dalszych działań związanych z ewentualnym wprowadzaniem elektronicznej wersji dziennika lekcyjnego.

imageSzkoła Policji w Słupsku już 2011 roku testowo wprowadziła na pewien okres korzystanie z e-dziennika. Autorem programu był wykładowca naszej szkoły podkom. Marcin Kupiec. Opracowany w Słupsku program działa na zasadzie strony internetowej wspartej skryptowym językiem programowania PHP oraz JavaScript i realizującej polecenia języka MySQL. Narzędzie obsługuje relacyjną bazę danych w której gromadzone są informacje na temat: słuchaczy, ocen, obecności, wydarzeń, użytkowników.

W dotychczasowym kształcie e-dziennik umożliwia między innymi:
- bezpieczne logowanie zarejestrowanych
- rejestrację kompani, plutonów, użytkowników;
- edycję informacji, wprowadzanie zmian;
- zapisywanie obecności, ocen, zdarzeń, tematów;
- poprawę frekwencji (przez uprawnione osoby), ocen, zdarzeń, tematów;
- przedstawianie diagramów statystycznych;
- zmianę przez użytkowników hasła.

Narzędzie, dzięki temu, iż jest interpretowane przez przeglądarki internetowe może zawierać odnośniki do lekcji napisanych w języku HTML. Aby móc korzystać z narzędzia należy się zalogować. Każdy użytkownik ma określony status (nauczyciel, dowódca, kontrolujący, administrator, planowanie), który pozwala na dostęp tylko do określonych treści.
Warto dodać, iż informacje gromadzone w prezentowanej bazie danych mają charakter trwały, mogą być codziennie eksportowane i przechowywane na elektronicznych nośnikach danych. W przypadku awarii mogą być odtwarzane na innym serwerze.

(27.6.2013)