Na początku policyjnej służby

image113 nowo przyjętych policjantów rozpoczęło dzisiaj szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie pół roku młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Dziś rozpoczęli pierwszy pełny dzień pobytu w Szkole.

Młodzi policjanci, którzy przejechali na kurs podstawowy to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli mu w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji. W zainaugurowanej dziś edycji szkolenia uczestniczą funkcjonariusze z północnej Polski. 18 osób skierowała Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy; 52 - w Gdańsku oraz 43 - w Szczecinie. Wśród nowo przyjętych policjantów jest 19 pań.

W murach Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 5 czerwca przyszłego roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - pierwsze służby pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.

Uroczystego otwarcia kursu, które odbyło się w auli, dokonał zastępca komendanta Szkoły insp. Witold St. Majchrowicz. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę między innymi na zapis artykułu 25 Ustawy o Policji, który mówi, że „służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych”.
W trakcie inauguracji nowi policjanci mogli także zapoznać się z bieżącą działalnością słupskiej Szkoły Policji, dzięki krótkiej projekcji filmowej.

Dzisiejszy, pierwszy dzień w Szkole - i najbliższe tygodnie - to dla słuchaczy tak zwany okres unitarny, czyli zapoznanie się z regulaminami i codziennym trybem życia w jednostce zmilitaryzowanej z hierarchicznym systemem dowodzenia. Słuchacze mają już za sobą również pierwszą zaprawę poranną, od której przez najbliższe pół roku rozpoczynać będą każdy dzień nauki.
Opiekunem Zespołu Pedagogicznego Kompanii VII, na terenie której skoszarowani są nowi słuchacze, został podinsp. Piotr Sochacki, natomiast Przewodniczącym - podinsp. Robert Stefański.

(3.12.2013)