Speckursy dla dyżurnych i strzelców

imageKandydaci na instruktorów strzelań policyjnych oraz dyżurni jednostek terenowych Policji rozpoczęli w poniedziałek szkolenia na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. Oprócz szkolenia słuchaczy na kursie podstawowym, które jest głównym elementem działalności naszej placówki, prowadzona jest również cała gama kursów specjalistycznych dla doświadczonych policjantów.

W trakcie prawie miesięcznego szkolenia słuchacze kursu dyżurnych jednostek policji pogłębiać będą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji służby na stanowisku kierowania i sposobu realizacji podstawowych zadań służby dyżurnej. Łączenie zajęć teoretycznych z praktycznymi, realizowanymi na stanowisku kierowania, pozwoli wypracować algorytmy kompleksowego postępowania dyżurnego podczas zaistnienia różnego rodzaju wydarzeń, w tym między innymi kryminalnych czy obyczajowych. Uczestnicy kursu poszerzą swoje umiejętności w zakresie posługiwania się policyjnymi zbiorami informatycznymi.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że kurs tego rodzaju daje możliwość wymiany doświadczeń między policjantami, którzy każdego dnia muszą podejmować wiele decyzji na stanowisku kierowania. Omawianie poszczególnych przypadków pozwala wypracować algorytmy postępowania, w czasami bardzo nietypowych sytuacjach.
Większość zajęć na kursie przeprowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy sprawować będą jednocześnie opiekę dydaktyczną nad jego uczestnikami.

image Policjanci uczestniczący w kursie instruktorów wyszkolenia strzeleckiego reprezentują jednostki z różnych stron kraju. Aby przystąpić do szkolenia każdy uczestnik musiał zdać egzamin wstępny. Wynik pozytywny umożliwiał rozpoczęcie nauki.

W ciągu prawie czterech tygodni szkolenia w Słupsku instruktorzy zdobywać będą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego. Zajęcia takie, w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego, prowadzone są we wszystkich jednostkach Policji. Ćwiczenia, w odpowiednio przygotowanych obiektach, prowadzą doświadczeni wykładowcy Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego. Nowoczesne obiekty strzelnicy umożliwiają przeprowadzenie wszystkich strzelań programowych.

Na zakończenie kursanci przystąpią do egzaminu; jest on przeprowadzany etapami - składa się z dwóch części: egzaminu wiedzy i egzaminu umiejętności instruktorskich. Egzamin praktyczny polega na zaplanowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia strzeleckiego z określonego zagadnienia dla grupy policjantów. Absolwenci kursu będą później prowadzić samodzielnie zajęcia dla swoich kolegów w jednostkach terenowych.

(16.1.2013)