Warsztaty i seminarium ratownicze

image Wykłady seminaryjne i zajęcia warsztatowe towarzyszyły III edycji ogólnopolskich mistrzostw ratowników policyjnych, które odbyły się w tym tygodniu w słupskiej Szkole Policji. Wśród prelegentów znalazło się wielu znanych specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej.

W trakcie wykładów seminaryjnych mówiono między innymi o wstępnej segregacji osób poszkodowanych w zdarzeniach masowych i katastrofach. Nawiązując do tej tematyki poszczególni prelegenci analizowali alternatywne metody udrażniania górnych dróg oddechowych, wielonarządowe obrażenia ciała – w tym wstrząs hipowolemiczny oraz zabezpieczenie medyczne działań pirotechnicznych.

Duży zainteresowanie uczestników cieszył się wykład prorektora do spraw klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu medycznego prof. dr hab. Andrzej Basińskiego na temat medycyny ratunkowej i nowych wyzwań pojawiających się w tej dziedzinie.
W kuluarach obrad podkreślano również wysoki poziom organizacji ratowniczych mistrzostw, w tym dobór zadań praktycznych, które odzwierciedlają aktualne działania podejmowane przez policyjnych ratowników w trakcie interwencji.

prof. dr hab. Andrzej Basiński
prorektor do spraw klinicznych