Polscy policjanci w chorwackiej Akademii Policji

image Polscy policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku kontynuują szkolenie strzeleckie w Chorwackiej Akademii Policji. Miesięczne szkolenie w Zagrzebiu jest kontynuacją międzynarodowej współpracy policyjnych placówek szkoleniowych z Polski i Chorwacji.

Po zakończeniu pierwszego tygodnia zajęć teoretycznych, polscy policjanci rozpoczęli ćwiczenia praktyczne. Rozkładanie i składanie jednostek broni zarówno będących na wyposażeniu chorwackiej policji, jak i tych które „zakończyły swą służbę”. Podyktowane jest to faktem, posiadania przez ludność bałkańską znacznej ilości broni palnej jeszcze z czasów wojny.

Policjanci chorwaccy w swojej codziennej służbie niejednokrotnie spotykają się z różnymi jednostkami broni palnej. Tematem zajęć praktycznych była także broń palna wykorzystywana w wojsku chorwackim. Oprócz rozkładania i składania jednostek broni palnej krótkiej i długiej rozpoczęły się także treningi bezstrzałowe. Pozwalające na wymianę doświadczeń i porównanie tego elementu szkolenia z treningiem bezstrzałowym prowadzonym w słupskiej Szkole Policji na kursie Instruktorów Strzelań Policyjnych.

imageWizyta przedstawicieli słupskiej Szkoły Policji w Chorwacji to efekt podpisanej przez komendantów placówek w Zagrzebiu i Słupsku umowy o współpracy. W jej ramach, w ubiegłym roku, gościli w Słupsku na miesięcznym szkoleniu instruktorów strzelań policyjnych trzej chorwaccy policjanci.
Nie jest to jedyna płaszczyzna współpracy policjantów z Polski i Chorwacji. Od kilku lat, w najbardziej uczęszczanych przez Polaków kurortach chorwackich, służbę w okresie letnim pełnią polscy policjanci, którzy służą pomocą swoim rodakom w sytuacjach wymagających interwencji chorwackiej Policji.
Polską Policję podczas trwającego szkolenia w Zagrzebiu reprezentują: kom. Jacek Banaszkiewicz, podkom. Michał Jaśkowski i podkom. Piotr Mrozik.

(18.5.2015)