Strzelcy i przesłuchania FBI

imageKursanci szkolenia specjalistycznego dla instruktorów strzelań policyjnych zakończyli dziś zajęcia w Słupsku. Dzisiaj również rozpoczęła się pierwsza w tym roku edycja kursu poświęconego technice przesłuchań, który bazuje na doświadczeniach amerykańskich funkcjonariuszy.

Absolwenci kursu strzeleckiego już wkrótce będą samodzielnie prowadzić zajęcia dla swoich kolegów w jednostkach organizacyjnych Policji. Zgodnie z wydawanymi co rok na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji wytycznymi zajęcia takie są obowiązkowe.
Zakończona dziś szósta edycja szkolenia rozpoczęła się jeszcze w 2012 roku. W bieżącym roku odbędzie się 13 edycji tego specjalistycznego kursu.

Program kursu specjalistycznego dla instruktorów strzelań policyjnych został zatwierdzony w 2007 roku, od samego początku kurs ten realizowany jest przez Szkołę Policji w Słupsku. Wykwalifikowana i doświadczona kadra Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego w odpowiednio przygotowanych obiektach, które umożliwiają przeprowadzenie wszystkich strzelań programowych, profesjonalnie przygotowuje policjantów z całego kraju do samodzielnego prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego we wszystkich jednostkach organizacyjnych Policji.

W ciągu prawie czterech tygodni szkolenia w Słupsku kandydaci na instruktorów zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do samodzielnego prowadzenia zajęć. Podczas kursu policjanci oprócz tego, że doskonalili swoje indywidualne umiejętności strzeleckie, zapoznawali się także z elementami metodyki szkolenia i doskonalenia strzeleckiego policjantów. Poznawali zasady, metody kształcenia, środki dydaktyczne w realizacji szkolenia strzeleckiego, strukturę zajęć szkoleniowych oraz zasady budowy i sporządzania konspektu do prowadzonych zajęć. Ponadto zapoznali się z systemem oceniania w szkoleniu strzeleckim policjantów w obszarze formalno-organizacyjnym.

Policjanci, którzy zakończyli dziś kurs instruktorów strzelań policyjnych reprezentują Komendy Wojewódzkie Policji w: Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Mazowiecką Komendę Wojewódzką z siedzibą w Radomiu, jak również Komendę Stołeczną oraz Komendę Główną. Ciekawostką jest fakt, że wśród uczestników zakończonej edycji tego szkolenia, była jedna policjantka reprezentująca wrocławską Policję.

imageDoskonalenie technik przesłuchań według metod amerykańskiego FBI – kurs specjalistyczny poświęcony tym zagadnieniom rozpoczął się dziś rano w słupskiej Szkole Policji. Udział w zajęciach biorą policjanci, którzy na co dzień prowadzą przesłuchania osób.

W kursie specjalistycznym „Taktyka i technika przesłuchań” uczestniczy 10 policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie kryminalnym. Zajęcia prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem weneckim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamery, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.

Przy realizacji programu udział biorą wykładowcy, którzy posiadają odpowiedni certyfikat uprawniający do prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Idea kursu oparta jest na szkoleniach prowadzonych dla Agentów FBI w siedzibie Federalnego Biura Śledczego w Quantico. Program szkolenia został opracowany w ramach licencji udzielonej polskiej Policji przez Akademię FBI.

(14.1.2013)