Weź kurs na wielokulturowość

imageUwrażliwienie i pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania i praw obywateli państw trzecich w Polsce – w szkoleniu zorganizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka uczestniczy jedna z psycholożek słupskiej Szkoły Policji. Projekt nosi tytuł „Weź kurs na wielokulturowość”.

W projekcie, który trwa od września do czerwca przyszłego roku, główny nacisk położony jest na przygotowanie kilkudziesięciu trenerów, którzy w swojej codziennej pracy zajmować się będą również aspektami funkcjonowania w Polsce cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, którzy zamieszkują w naszym kraju i posiadają prawo do legalnego pobytu. W trakcie zajęć mowa jest między innymi o uprzedzeniach i stereotypach, z jakimi spotykają się w Polsce cudzoziemcy, a także o uprzedzeniach i dyskryminacji związanej z pochodzeniem narodowym, religią czy też bezwyznaniowością.

W projekcie uczestniczą przedstawiciele wielu środowisk, w tym między innymi służb mundurowych, placówek oświatowych, administracji samorządowej i służby zdrowia. Jak informuje na swojej stronie internetowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka, realizowany projekt ma być kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich. Wiedza zdobyta podczas tych zajęć przez kom. Ewę Pietruczuk z Zakładu Ogólnozawodowego słupskiej Szkoły Policji będzie wykorzystywana między innymi na zajęciach z antydyskryminacji, które znajdują się w programie zajęć słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, a więc tych policjantów, którzy rozpoczynają dopiero służbę w Policji.

(7.10.2013)