Aktualności

Policjanci w Zakładzie Karnym

imageWykładowcy Szkoły Policji w Słupsku przeprowadzili szkolenie funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz innych służb mundurowych w zakresie posługiwania się paralizatorem elektrycznym Taser X26. Szkolenie było częścią seminarium pod tytułem „Multidyscyplinarny model wykorzystania Technik Interwencyjnych w Służbie Więziennej”. Szkolenie odbywało się w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze niedaleko Białegostoku.

Uczestnikami zajęć byli przedstawiciele Straży Granicznej, Izby Celnej, Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grom Group. Szkoleniowcy służb mundurowych odpowiedzialni byli za realizację poszczególnych paneli tematycznych, między innymi z zakresu stosowania technik interwencyjnych, strzelań bojowych, posługiwania się paralizatorem elektrycznym, czarnej taktyki z wykorzystaniu systemu FX simunition, na negocjacjach kończąc.

Zwieńczeniem zajęć praktycznych był czynny udział uczestników seminarium w konferencji poświęconej „Istocie funkcjonowania nieetatowych grup interwencyjnych i nieetatowych zespołów negocjacyjnych w Służbie Więziennej”. Spotkanie zaowocowało wymianą doświadczeń i wiedzy , stwarzając przy tym perspektywy dalszej pogłębionej współpracy zaprzyjaźnionych służb mundurowych.

Głównym celem części szkolenia, przeprowadzonego przez wykładowców Szkoły Policji, było dostarczenie teoretycznego i praktycznego treningu niezbędnego do bezpiecznego i efektywnego obsługiwania paralizatora Taser.
Doświadczenia zdobyte w Czerwonym Borze są teraz wykorzystywane wykorzystane przez przeszkolonych funkcjonariuszy w dalszej służbie, ponieważ jednostki w których pracują na co dzień zostały wyposażone w ten środek przymusu bezpośredniego. Dodatkowo swoimi umiejętnościami i nowymi doświadczeniami mogą dzielić się z kolegami w swoich macierzystych jednostkach.

Dla naszych wykładowców była to także okazja do wymiany doświadczeń z funkcjonariuszami innych służb w dziedzinie stosowanych taktyk i technik interwencji. Pozwoli to na czerpanie ze sprawdzonych rozwiązań w trakcie kolejnych szkoleń a także umożliwi dalszą współpracę w tej dziedzinie. Szkolenia tego rodzaju przyczyniają się także do podniesienia poziomu bezpieczeństwa fizycznego funkcjonariuszy w czasie wykonywania zadań służbowych.

Szkolenie prowadzili wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych podinsp. Sebastian Majchrzak i podinsp. Krzysztof Plumbaum. Więcej na temat całego spotkania w Czerwonym Borze można przeczytać tutaj.

Taser może być stosowany nawet do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby, ma wartość 2 miliamperów. Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.

(22.11.2011)

Powrót na górę strony