Polsko-niemiecka współpraca "W tandemie"

image Zaznajomienie się z właściwymi przepisami prawnymi i bazującymi na nich działaniami policyjno-taktycznymi w połączeniu z podnoszeniem kwalifikacji językowych w zakresie słownictwa policyjnego to jeden z celów wizyty przedstawiciela Policji niemieckiego landu Brandenburgia, który gościł w słupskiej Szkole Policji.

Przez tydzień gościł w Słupsku Jürgen Schirrmeister, kierownik Wydziału Prewencji w Komendzie Policji w Strausbergu. Wizytą odbywała się w ramach polsko-niemieckiego programu „W tandemie - przeciwko przestępczości przygranicznej”. Niemieckiemu gościowi towarzyszyła asp. Anna Kopacka z Zakładu Służby Kryminalnej, która wcześniej gościła w ramach projektu w Niemczech.

Wspólne zajęcia policjantów uczestniczących w programie zorientowane są między innymi na wspólny trening sytuacyjny, interkulturalną komunikację i rozwiązywanie konfliktów, a także naukę języka poprzez pracę w tandemie przy rozwiązywaniu sytuacji policyjnych. Zagraniczne praktyki odbywają się w jednostkach Policji kraju partnera w celu poznania sposobu pracy policji w sąsiednim kraju i utrwalenia wiedzy językowej.

W ramach pobytu w Słupsku Jürgen Schirrmeister zapoznał się między innymi z działalnością słupskiej Szkoły Policji, w tym z kształceniem nowo przyjętych do służby policjantów oraz kształceniem policjantów na kursach specjalistycznych. Odrębnym punktem była wizyta w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku, gdzie nasz Gość zapoznawał się z pracą policjantów pionu kryminalnego oraz zwiedził dwa słupskie Komisariaty Policji.

Nie były to pierwsze kontakty przedstawiciela niemieckiej Policji z polskimi kolegami. Jürgen Schirrmeister od wielu lat uczestnicy w przystanku Woodstock, jako przedstawiciel Policji niemieckiej, współpracującej z organizatorami tego koncertu.

(30.9.2014)