Antyterrorystyczne warsztaty dla kadry i słuchaczy

imageDwudniowe warsztaty poświęcone terroryzmowi bombowemu przeprowadzili w naszej Szkole specjaliści z pododdziałów antyterrorystycznych Wielkopolskiej Policji. Oprócz bogatego materiału zdjęciowego policjanci przywieźli ze sobą również wiele specjalistycznego sprzętu.

Tematyka fakultatywnych zajęć była ściśle związana z zagrożeniami terrorystycznymi i ładunkami wybuchowymi, jakie wykorzystują zamachowcy. We wstępie omówiono między innymi przyczyny terroryzmu i idee przyświecające między innymi zamachowcom z hiszpańskiej ETA i czy irlandzkiej IRA. Policyjni antyterroryści omówili wybrane przykłady zdarzeń bombowych w Polsce, a słuchaczom zaprezentowali także materiały i urządzenia wybuchowe, które wykorzystują przestępcy. Kadra i słuchacze Szkoły dowiedzieli się również, jak reagować na zagrożenia bombowe, a także jakie działania podjąć po uzyskaniu informacji o niebezpiecznym ładunku.

Uczestniczący w zajęciach słuchacze mieli okazję wiele prostych czynności, które pozwalają ujawnić ładunek wybuchowy i jednocześnie są stosunkowo bezpieczne dla samego policjanta. Wśród takich wskazówek znalazł się na przykład sposób podejścia do pojazdu, w którym umieszczono ładunek wybuchowy.

Wykładowcy prowadzący zajęcia wielokrotnie podkreślali młodym policjantom, że fachowa wiedza ma temat materiałów wybuchowych, czy jakiekolwiek działania w tym zakresie, wymagają od policjanta szczególnej pokory i krytycznego podejścia do własnych możliwości. - Jeden nieopatrzny ruch i - w najlepszym wypadku stracicie rękę czy nogę - w tej dziedzinie nigdy nie przeceniajmy własnych możliwości, dotyczy to również nas - mówili antyterroryści.
Warsztaty zostały przygotowane przez st.asp. Krzysztofa Anioła i asp. Krzysztofa Piaseckiego z Zakładu Służby Kryminalnej.

(17.4.2014)