Odpowiedzialność represyjna w służbach mundurowych

image „Zbieg różnego rodzaju odpowiedzialności represyjnej w służbach mundurowych” - to temat seminarium, w którym uczestniczyli wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej. Było to już czwarte spotkanie poświęcone tej tematyce, miejscem obrad była Szkoła Policji w Pile.

W seminarium wzięło udział ponad 80 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele Sądu Najwyższego, Uniwersytetów i Uczelni Wyższych, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na zaproszenie organizatora, Szkołę Policji w Słupsku reprezentowali wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej: podinsp. Zbigniew Banasiak, podinsp. Marek Banoth, podkom. Jolanta Czekaj.

W trakcie obrad, podzielonych na trzy sesje, prelegenci zaprezentowali interesujące, momentami niezwykle skomplikowane w teorii i praktyce, zagadnienia dotyczące zbiegu różnego rodzaju odpowiedzialności represyjnej (dyscyplinarnej, karnej, cywilnej) w służbach mundurowych. Oprócz obowiązujących regulacji prawnych, stanu orzecznictwa sądowego, wskazywali także na rozwiązania pożądane, których konsekwencją musiałaby być zmiana przepisów prawnych regulujących przedmiotową problematykę. Podsumowaniem każdej z sesji była żywa dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali swoje doświadczenia i spostrzeżenia z zakresu zagadnień odpowiedzialności represyjnej.

(13.11.2013)