Do służby z niemieckimi kolegami

image Polsko-niemieckie warsztaty praktyczne z zakresu niemieckiego prawa dla polskich policjantów jednostek przygranicznych rozpoczęły się dziś rano w słupskiej Szkole Policji. Rolę wykładowców pełnią policjanci z Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą.

Głównym celem zajęć jest przygotowanie policjantów obydwu stron do wspólnego pełnienia służby w rejonach przygranicznych. Rozpoczęte dziś zajęcia są pierwszą częścią szkolenia; w drugiej uczestnicy podejmować będą interwencje zgodnie z systemem prawnym obowiązującym w sąsiednim państwie.
Szkolenie polskich policjantów z zakresu niemieckiego prawa pomaga uchwycić różnice w policyjnej interwencji, mimo, że dotyczy ona takiej samej sytuacji. Systemy prawne Polski i Niemiec, choć podobne do siebie, w niektórych płaszczyznach nieco inaczej traktują określone zdarzenia i przewidują różne tryby postępowania.

W trakcie tygodniowych zajęć niemieccy wykładowcy zajmować się będą między innymi podstawami i przepisami dotyczącymi funkcjonowania pionu prewencji Policji Brandenburgii. Omawiane będą przepisy niemieckie dotyczące prawa procesowego i prawa policyjnego oraz postepowanie związane z zapobieganiem kradzieży samochodów. Polscy policjanci zapoznają się z niemieckimi przepisami prawa ruchu drogowego, kontroli dokumentów, samochodów i stanu trzeźwości. Niemieccy wykładowcy omówią też wykorzystanie specjalnej pałki służbowej i broni. Osobnym punktem zajęć są zagadnienia związane z pościgiem transgranicznym.

Prowadzący wykłady niemieccy policjanci to Polizeihauptkommissar Michael Snelinski, Polizeihauptkommissar Thomas Fehlberg oraz Polizeikommissar Kolja Köhler, którzy na co dzień pełnią służbę w Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą. W zajęciach uczestniczą natomiast policjanci z jednostek terenowych położonych w pobliżu granicy niemieckiej na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Po ukończeniu części teoretycznej i praktycznej, policjanci pełnić będą między innymi wspólne patrole ze swoimi niemieckimi kolegami.

Polsko-niemieckie warsztaty w słupskiej Szkole Policji potrwają do piątku.

(20.10.2014)