Wykładowca ze Słupska współautorem nowego programu

image Przedstawiciel Szkoły Policji w Słupsku będzie współautorem programu specjalistycznego szkolenia dla policjantów w zakresie użycia paralizatora elektrycznego. Pierwsze spotkanie zespołu opracowującego program odbyło się w minionym tygodniu w Wyższej Szkole Policji Szczytnie.

Zespół powołany został decyzją Komendanta Głównego Policji. Zadaniem policjantów wchodzących w skład tego zespołu jest opracowanie projektu programu kursu specjalistycznego dla instruktorów w zakresie posługiwania się paralizatorem elektrycznym. Słupską Szkołę Policji reprezentuje podinsp. Krzysztof Plumbaum z Zakładu Interwencji Policyjnych.

W trakcie prac zespołu wykorzystywany jest między innymi autorski program opracowany w Słupsku, a dotyczący szkolenia instruktorów i użytkowników paralizatorów elektrycznych. W tej chwili, aby przeszkolić policjantów-użytkowników paralizatorów, jednostki terenowe zwracają się o delegowanie wykładowców Szkół Policji, którzy w jednostkach, w ramach szkolenia lokalnego przekazują swoją wiedzę kolegom. Po wdrożeniu przygotowywanego programu można będzie prowadzić szkolenie centralne z tego zakresu – Szkoły Policji realizować będą jeden spójny program; policjanci „z terenu” uczestniczyć będą w stacjonarnych kursach poświęconych użytkowaniu paralizatorów elektrycznych.

Jako ciekawostkę dodajmy, że grupa wykładowców słupskiej Szkoły posiada uprawnienia master instruktora w zakresie użycia paralizatora elektrycznego Taser X-26, który jest na wyposażeniu polskiej Policji. Uprawnienia master instruktora oznaczają, że wykładowcy mogą nie tylko szkolić użytkowników, ale również kolejnych instruktorów w zakresie posługiwania się Taserem.

Projekt programu kursu specjalistycznego dla instruktorów w zakresie posługiwania się paralizatorem elektrycznym oraz sprawozdanie z prac zespołu mają być przedłożone Dyrektorowi Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji do końca tego miesiąca.

Aby zobaczyć relację z zakończenia pierwszego Polsce szkolenia z zakresu posługiwania się Taserem, które odbyło się w 2007 roku w słupskiej Szkole Policji z udziałem amerykańskiego instruktora policyjnego, należy kliknąć na ten link.

(8.01.2012)