Kurs specjalistyczny dot. zadań obronnych

image W Szkole Policji w Słupsku rozpoczęła się czwarta edycja kursu specjalistycznego dla policjantów i pracowników, którzy realizują zadania obronne w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji. Kurs prowadzi przedstawiciel Głównego Sztabu Policji.

Kurs jest przeznaczony dla policjantów i pracowników z jednostek organizacyjnych Policji szczebla powiatowego (miejskiego, rejonowego), którzy nadzorują oraz realizują przygotowania obronne. Jednym z celów szkoleniowych jest usystematyzowanie i wykształcenie w jednostkach organizacyjnych Policji jednolitych algorytmów postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. W trakcie kursu wykorzystywany jest specjalistyczny stół roboczy do projektowania map sztabowych, przy którym przedstawiciele poszczególnych komend omawiają szczegóły dotyczące dokumentacji obronnej oraz tworzą warianty ochrony i obrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia poświęcone udziałowi Policji w zabezpieczaniu rezerw osobowych, którym zostały nałożone przydziały organizacyjno-mobilizacyjne. Podczas zajęć zostaną opracowane m.in. przykładowy regulamin i etat jednostki zmilitaryzowanej Policji, plan działania komendanta w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, omówione zostaną zasady współdziałania Policji z militarnymi i pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego Państwa.

W rozpoczęciu kursu uczestniczył kierownik Sekcji Przygotowań Obronnych Głównego Sztabu Policji kom. Sławomir Ignatowski, natomiast osobą oddelegowaną z ramienia Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji do prowadzenia zajęć jest ekspert z zakresu przygotowań obronnych asp. sztab. Marek Nadarzewski.

Kurs został podzielony na sześć edycji, ostatnia z nich zakończy się w październiku. Wszystkie zajęcia są realizowane w specjalistycznej sali wykładowej Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych Szkoły Policji w Słupsku, która została przygotowana do prowadzenia zajęć o tematyce obronnej w Policji.

(21.08.2013)