Warsztaty instruktorów Tasera

image Zakończyła się pierwsza edycja specjalistycznego kursu dla instruktorów w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. W zajęciach udział wzięli przedstawiciele jednostek terenowych szkoleniowych oraz Komendy Głównej Policji; wśród nich również ci, którzy brali udział w tworzeniu programu. Słupską Szkołę Policji reprezentował podinsp. Krzysztof Plumbaum oraz asp. Jakub Sawicki.

Pierwsze szkolenia z zakresu posługiwania się paralizatorem elektrycznym Taser X26 odbywały się już w 2005 roku. W związku z coraz większą powszechnością tego środka przymusu bezpośredniego, licznymi zakupami tego rodzaju urządzeń, nieodzownym stało się wprowadzenie kursu specjalistycznego, który przygotowywał będzie instruktorów, którzy w innych Szkołach prowadzić będą kursy specjalistyczne dla policjantów z jednostek terenowych.

- Specyfika tego pierwszego kursu polega na tym, że jego uczestnicy są zarazem współprowadzącymi. Ich celem jest wypracowanie najefektywniejszych metod realizacji założeń programu, a jednocześnie wypracowanie wspólnych materiałów dydaktycznych, co zapewnić ma jednorodność procesu szkoleniowego we wszystkich Szkołach - mówi nadkom. Arkadiusz Gliszczyński, pełniący obowiązki Kierownika Zakładu Interwencji Policyjnych.

- Grupa jest bardzo aktywna i wykorzystujemy każdą chwilę na to, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem przekonany, że wypracowane metody, sposób prowadzenia zajęć, pomoce dydaktyczne, pozwolą realizować niniejszy kurs na najwyższym poziomie - dodaje podinsp. Krzysztof Plumbaum, opiekun kursu.
Warto dodać, że na kolejne edycje tego kursu kierowani będą policjanci, którzy posiadają uprawnienia instruktora taktyki i technik interwencji lub strzelań policyjnych. Wszystkie zajęcia odbywają się w nowych, wyposażonych w pełen monitoring, pomieszczeniach symulacyjnych.

imageW trakcie zakończonej właśnie edycji kursu, obok przedstawicieli innych Szkół Policji, uczestnikiem był podinsp. Arkadiusz Kowalczyk, ekspert Wydziału do spraw Zabezpieczenia Prewencyjnego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Uczestnicy kursu oprócz doskonalenia własnych kwalifikacji instruktorskich, opracowali także projekt programu dwudniowego szkolenia dla policjantów z jednostek terenowych, którzy podczas służby mogą wykorzystywać Tasery. Formuła zajęć została tak opracowana, by po jej zaliczeniu, policjant dysponował niezbędną wiedzą i umiejętnościami powalającymi wykorzystać taser podczas interwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

(27.1.2014)