Kilkuset nowych policjantów rozpoczyna służbę

Kolejna grupa młodych policjantów zasiliła szeregi polskiej Policji. Kurs podstawowy w słupskiej Szkole Policji ukończyło prawie 400 słuchaczy. W piątek rano młodzi policjanci przystąpili do egzaminu końcowego - średnia wyniosła 5,59.

Młodzi policjanci po raz pierwszy w życiu założyli policyjny mundur na początku listopada ubiegłego roku i po kilku dniach trafili na szkolenie zawodowe podstawowe, które ukończyć musi każdy policjant rozpoczynający służbę. W trakcie pobytu w Szkole byli skoszarowani na terenie pięciu Kompanii: VI, VII, VIII, IX i X.
Przez 29 tygodni zdobywali policyjną wiedzę niezbędną do pełnienia służby w swoich macierzystych jednostkach na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji. Rozwiązywany w piątek rano test wiedzy składał się z 80 pytań. Zdali prawie wszyscy. Z 396 słuchaczy, tylko jeden uzyskał ocenę niedostateczną. Średnie wyników z egzaminu uzyskane przez poszczególne Kompanie przedstawiają się następująco:

Kompania VI    5,68
                                                                Kompania VII    5,82
                                                                Kompania VIII    5,77
                                                                Kompania IX    5,49
                                                                Kompania X    5,17

Łączna średnia    5,59

Uroczyste zakończenie szkolenia i wręczenie świadectw odbyło się w piątkowe popołudnie w auli słupskiej szkoły Policji. Świadectwa wręczył absolwentom zastępca Komendanta Szkoły insp. Witold St. Majchrowicz. Już tradycyjnie w uroczystości tej uczestniczyli licznie bliscy i rodziny młodych policjantów.
Większość absolwentów już podczas tego weekendu pełnić będzie swoje pierwsze służby w terenie. Przed nimi jeszcze obowiązkowe praktyki w Oddziałach Prewencji Policji, które przewidują 39 służb w ciągu 49 dni.

Przywilej noszenia policyjnej gwiazdy; to nie tylko zaszczyt służby Ojczyźnie, ale również ciężka służba, pełniona niejednokrotnie z narażeniem życia.
Od 1990 roku, w służbie straciło życie ponad 170 policjantów, to najwyższa liczba w polskich formacjach mundurowych, nawet w Wojsku Polskim liczba żołnierzy, którzy w tym samym czasie stracili życie podczas misji bojowych jest o wiele mniejsza.

(15.05.2015)