Etyczne przywództwo w Policji

image „Etyczne przywództwo narzędziem kształtowania standardów w Policji” - w konferencji poświęconej tym zagadnieniom uczestniczył przedstawiciel słupskiej Szkoły Policji. Współorganizatorem spotkania była Komenda Główna Policji, Opolska Komenda Wojewódzka Policji oraz Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, Policji oraz członkowie policyjnych zespołów Systemu Wczesnej Interwencji. Naszą Szkołę reprezentował Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. Tomasz Gid.
Prelegenci skupili się na zagadnieniach przywództwa, kierowania, kompetencji lidera, oraz standardów etycznych policjantów. Mówiono o wzmacnianiu w Policji moralnego kompasu dla przywódców oraz potrzebie kształtowania postaw etycznych policjantów w kontekście dewaluacji takich pojęć jak służebność, misja czy patriotyzm.

W trakcie dyskusji rozważano, czy jest potrzeba przeredagowania zasad etyki zawodowej policjanta. Odniesiono się do wiarygodności policyjnych przywódców i ich kompetencji społecznych. Podkreślano, że kluczowe dla skuteczności jest zaufanie do przywódców, na które ma wpływ prezentowana postawa etyczna.

(2.7.2015)