Nowi użytkownicy Taserów

image Grupa policjantów Szkoły Policji zakończyła kurs uprawniający do wykorzystywania pod czas służby paralizatora elektrycznego Taser. Dwudniowe zajęcia praktyczne zakończyły się egzaminem praktycznym.

Grupa policjantów zdobyła uprawnienia do samodzielnego posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. W trakcie zajęć omówiono podstawy prawne użycia i wykorzystania paralizatorów Taser. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się między innymi z funkcjonowaniem mechanizmu paraliżowania mięśni szkieletowych, a także działaniem Tasera na osoby będące pod wpływem środków odurzających.

Część praktyczna została zorganizowana w pomieszczeniach symulacyjnych „Przyziemie 1” gdzie każdy z uczestników oddawał strzały w kierunku odpowiednio przygotowanych manekinów. Zakończeniem szkolenia był egzamin, który odbywał się w warunkach ograniczonej widoczności. Każdy uczestnik wchodził do zaciemnionego pomieszczenia, wypełnionego dymem, w którym odtwarzane były głośne, dekoncentrujące dźwięki. Zadaniem kursantów było odnalezienie określonego manekina, a następnie przeprowadzenie pełnej procedury obezwładnienia za pomocą energii elektrycznej. Zadanie egzaminacyjne z wynikiem pozytywnym wykonali wszyscy policjanci uczestniczący w szkoleniu.

W tej chwili Szkoła Policji w Słupsku posiada na swoim wyposażeniu kilka modeli Taserów. W przyszło9ści będą one wykorzystywane między innymi przez policjantów pełniących służbę ochronną na terenie szkolnych obiektów.

(22.5.2014)