Przesłuchują jak w FBI

image 12 policjantów zakończyło kurs doskonalenia technik przesłuchań według metod amerykańskiego FBI. Udział w zajęciach wzięli policjanci, którzy na co dzień prowadzą przesłuchania osób.

W kursie specjalistycznym „Taktyka i technika przesłuchań” uczestniczyło 12 policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie kryminalnym, w tym gronie znajdowały się także 4 panie. Zajęcia na kursie prowadzone były w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywały się w pokoju z lustrem weneckim. Dodatkowo w pokoju były zainstalowane mikrofony i kamery, które pozwalały pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.

W zakończeniu kursu udział wziął zastępca Komendanta Szkoły Policji w Słupsku insp. Witold St. Majchrowicz, który pogratulował policjantom ukończenia kursu. Zastępca Komendanta podkreślił też jak ważną czynnością procesową jest przesłuchanie świadka czy podejrzanego, a wynik tego przesłuchania w postaci złożonych zeznań lub wyjaśnień stanowi jeden z najważniejszych dowodów wykorzystywanych podczas procesu karnego. Dodał również, że ankiety ewaluacyjne wypełniane przez policjantów tuż po ukończeniu szkolenia, odgrywają dużą rolę dla prowadzących pod kątem doskonalenia przebiegu kursu a także doboru najbardziej optymalnych metod szkoleniowych.

Przy realizacji programu udział biorą wykładowcy, którzy posiadają odpowiedni certyfikat uprawniający do prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Idea kursu oparta jest na szkoleniach prowadzonych dla Agentów FBI w siedzibie Federalnego Biura Śledczego w Quantico. Program szkolenia został opracowany w ramach licencji udzielonej polskiej Policji przez Akademię FBI.
Wśród wykładowców pracujących aktualnie w słupskiej Szkole Policji znajduje się dwóch policjantów, którzy uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez amerykańskich agentów.

(14.10.2011)