Współpraca z chorwacką Akademią Policji w Zagrzebiu

imageKomendanci Akademii Policyjnej w Zagrzebiu i Szkoły Policji w Słupsku podpisali list intencyjny o współpracy między placówkami. Obie strony chcą ten sposób zapoczątkować wspólne kontakty wykładowców i słuchaczy szkół z Chorwacji i Polski.

List intencyjny podpisany został w minionym tygodniu w siedzibie Akademii Policyjnej w Zagrzebiu. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli: ze strony chorwackiej - Želimir Radmilović, a ze strony polskiej - insp. Jacek Gil. Deklaracja woli współpracy pomiędzy Akademią Policyjną i Szkołą Policji nawiązuje do międzyrządowej umowy podpisanej przez Chorwację i Polskę, a dotyczącej wspólnego zwalczania przestępczości.

Dwustronna współpraca ma być realizowana między innymi przez wspólne projekty o charakterze międzynarodowym, wymianę informacji o szkoleniach Policji, wizyty wykładowców i studentów oraz wymianę wyników badań naukowych i zawodowych. Podpisanie listu intencyjnego było możliwe również ze względu na fakt, że od lipca tego roku Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej.
W trakcie minionych wakacji w Zadarze, nad wybrzeżem Adriatyku, w ramach projektu "Bezpieczny sezon turystyczny", wspólnie z policjantami chorwackimi, służbę pełniło kilku polskich policjantów. Wspólne patrole na plażach, ulicach miasta oraz na drogach w okolicach Zadaru służyły pomocą polskim turystom wypoczywającym w Dalmacji.

imageAkademia Policji w Zagrzebiu jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji; została założona w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jako policyjne centrum edukacyjne.
W Akademii kształcą się nie tylko przyszli policjanci; jednostka prowadzi także wiele kursów specjalistycznych, między innymi dla funkcjonariuszy służb kryminalnych i prewencyjnych. W jej strukturze znajduje się również Ośrodek Szkolenia Przewodników i Psów Służbowych.
Misją Akademii jest mnie tylko kształcenie nowych kadr policyjnych, ale także ciągły własny rozwój naukowy wykładowców zgodny z wymogami, jakie niesie ze sobą nowe stulecie.

(8.10.2013)