Policjanci o zwierzętach

image Różnego rodzaju zajęcia fakultatywne mają do dyspozycji słuchacze kursu podstawowego. We wtorek po południu mogli skorzystać z wykładu dotyczącego problematyki ochrony zwierząt.

W ramach realizacji zajęć fakultatywnych przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wspólnie z pracownikami Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji przeprowadzili wykład, któremu towarzyszyły liczne prezentacje. Celem zajęć było zapoznanie słuchaczy z działalnością Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz praktyczne stosowanie przepisów Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Policjanci w ramach wykonywanych zadań służbowych coraz częściej podejmują interwencje wobec zwierząt agresywnych, a także związanych z łamaniem praw zwierząt. Prezes słupskiego oddziału TOZ Barbara Aziukiewicz wielokrotnie podkreślała, iż w rozumieniu Ustawy zwierzęta to nie tylko psy i koty, ale wszystkie inne żywe stworzenia, między innymi konie, krowy, owce, kury, chomiki czy ptaki ozdobne. Przypomniała również, że zima jest szczególnie trudnym okresem egzystencji dla zwierząt. Silne mrozy powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta, zwierzęta przemarznięte, wygłodzone, pozbawione ciepłego schronienia są narażone na śmierć.

Prezes TOZ posłużyła się aforyzmem „Ratując jednego psa - nie zmienimy świata, ale świat zmieni się, dla tego jednego psa” i dlatego warto podejmować wszelkie działania na rzecz ochrony praw zwierząt. Słuchacze mieli także okazję do obejrzenia zdjęć i filmów dokumentujących interwencje podejmowane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

W przyszłości planowane jest również zorganizowanie wolontariatu z udziałem słuchaczy Szkoły Policji, w ramach którego będą oni wyprowadzać na spacery psy ze słupskiego schroniska oraz zajmować utrzymywaniem porządku w ich kojcach.

(23.11.2011)