Po szkoleniu w Słupsku na służbę do Kosowa

image Policjanci z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, którzy na początku tego roku zakończyli szkolenie w słupskiej Szkole Policji, rozpoczęli swoją misję na Bałkanach. XXIII. zmiana polskiego kontyngentu stacjonuje w bazie położonej w Kosowskiej Mitrovicy.

Wylot kontyngentu na Bałkany miał miejsce w połowie maja. W przeddzień wylotu z policjantami spotkał się pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, który życzył wszystkim spokojnej służby i jednocześnie przypomniał, że wszyscy członkowie Jednostki Specjalnej będą wizytówką polskiej Policji po za granicami kraju.

Policjanci, którzy pełnia teraz misję w Kosowie to już 23. zmiana kontyngentu. Od grudnia 2008 polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji EULEX przejęła Unia Europejska. Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest prowincją autonomiczną. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.

imageDowódcą Jednostki Specjalnej Policji na Bałkanach jest mł.insp. Paweł Kurowski, a jego zastępcą - nadkom. Adrian Klejner. Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie znajdują się kobiety. W misji uczestniczy 113 policjantów i 4 policjantki, które pełnią funkcje szefa logistyki, pomocnika szefa kompanii, oficera dyżurnego oraz pielęgniarki. W 23. rotacji pełni również służbę dwóch policjantów słupskiej Szkoły Policji: st.asp. Andrzej Bezulski - szef kompanii oraz asp.sztab. Jacek Radziuk, który odpowiada między innymi za łączność.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie. Wykładowcy Szkoły prowadzą również szkolenia dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w Kosowie pełnią służbę w ramach misji KFOR.

(21.5.2014)