Aktualności

O Prawach Człowieka przed wyjazdem na misję

image Prawa człowieka w kontekście zbrodni handlu ludźmi - to temat zajęć, jakie dla żołnierzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża zorganizowali wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Zajęcia były częścią przygotowań do wyjazdu na Bałkany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Przeprowadzone dziś przed południem zajęcia dotyczyły szeroko pojętych Praw Człowieka w kontekście handlu ludźmi. Udział w zajęciach wzięli żołnierze, którzy na przełomie lutego i marca rozpoczną służbę w Bości i Hercegowinie, w ramach piątej zmiany Polskiego Kontynyngentu Wojskowego EUROFOR/MTT. Trzon kontyngentu stanowić będą właśnie żołnierze z 7 Brygady.

Wykładowcy Szkoły Policji kom. Ewa Pietruczuk i kom. Sebastian Studziński zapoznali wojskowych z różnymi aspektami handlu ludźmi, a także przedstawili historię i uwarunkowania tej zbrodni. W trakcie zajęć odniesiono się również do konkretnych sytuacji, z którymi żołnierze mogą spotkać się w trakcie pełnienia misji. Jednym z przedstawionych przykładów, które sprzyjają łamaniu Praw Człowieka są różnice kulturowe, które stawiają kobiety w roli podrzędnej wobec mężczyzn: braci, mężów, rodziców. Wykładowcy omówili sytuacje związane prostytucją, a także uprowadzaniem kobiet do innych krajów Unii Europejskiej.
Mówiono także o dzieciach-żołnierzach i handlu dziećmi przez wyspecjalizowane grupy handlarzy, którzy szczegółowo rozdzielają zadania wśród osób związanych z popełnianiem tej zbrodni.

W drugiej części szkolenia przedstawiono zagadnienia prawne związane z handlem ludźmi. Zgodnie z polskim kodeksem karnym (artykuł 115, § 22), handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:
1) przemocy lub groźby bezprawnej,
2) uprowadzenia,
3) podstępu,
4) wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
5) nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
6) udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą
- w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1-6.

Zorganizowane dziś szkolenie to kolejna forma wzajemnych kontaktów żołnierzy i policjantów. Wykładowcy Szkoły Policji systematycznie spotykają się z żołnierzami 7 Brygady Obrony Wybrzeża, między innymi podczas rozgrywek Spartakiady Mundurowej Służb Garnizonu Słupskiego.

(21.1.2013)

Powrót na górę strony