Słupskie patrole w Trójmieście

image Słuchacze słupskiej Szkoły Policji pełnią służbę patrolową na ulicach Trójmiasta. Dla młodych policjantów są to pierwsze służby w jednostkach terenowych. Praktyki na terenie aglomeracji trójmiejskiej dają możliwość uczestnictwa w bardzo szerokim spektrum przeprowadzanych interwencji.

Każdy w swoim dziecięcym życiu odgrywał wiele ról, chciał być strażakiem, lekarzem, żołnierzem czy policjantem. Niektórzy nie tylko chcieli, ale zrobili wszystko by dziecięce marzenia spełniły się. Pierwsza selekcja nastąpiła przy podejściu do procedury doborowej, w trakcie której nie tylko zdrowie, nieposzlakowana opinia, ale i predyspozycje psychofizyczne były wyjątkowo istotne by zdobyć upragniony zawód. Przesiani przez gęste sito kryteriów wreszcie wydeklamowali upragnione słowa:

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Potem nastąpił czas wielomiesięcznego szkolenia. Wykłady, pogadanki, ćwiczenia, symulacje, przyswajanie wiedzy i umiejętności z każdym dniem przybliżały ich do upragnionego dnia, w którym będą mogli w całej okazałości służyć społeczeństwu.
W tym tygodniu mogą już zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Służą temu praktyki realizowane na terenie garnizonu pomorskiego pod nadzorem funkcjonariuszy prewencji pełniących na co dzień służby w Komisariatach Gdańsk Orunia, Gdańsk Suchanino, a także w Komisariatach Gdynia Śródmieście, Gdynia Chylonia, Gdynia Witomino, Gdynia Redłowo i Gdynia Oksywie.

imagePod czujnym okiem starszych służbą kolegów policjanci ze słupskiej Szkoły Policji szlifują swoje umiejętności w trakcie służb patrolowych. Nastąpił czas, w którym nie wykładowcy, a społeczeństwo wystawi ocenę podczas wykonywania zdań służbowych na rzecz bezpieczeństwa. Każda interwencja będzie egzaminem, w trakcie którego będą musieli podjąć czynności respektując prawa człowieka, obowiązujące prawo, stosując aktualne procedury oraz standardy, a także opanować stres, który jest wszechobecny podczas służby. Ale przecież od dziecka właśnie o tym marzyli.

(13.2.2014)