Straż Graniczna i Policja przeciwko handlowi ludźmi

image Kolejny raz przedstawiciel Straży Granicznej prowadził w naszej szkole wykład poświęcony procederowi handlu ludźmi. Słuchacze mieli możliwość poszerzenia zakresu swojej zawodowej wiedzy o zagadnienia dotyczące tego zjawiska.

Handel ludźmi jest przestępstwem polegającym na wykorzystywaniu drugiego człowieka, godzącym w jego godność i wolność. Handel ludźmi może przybierać różne formy między innymi zmuszania do prostytucji, żebractwa, pracy przymusowej, handlu narządami ludzkimi, nielegalnych adopcji. Z handlem ludźmi związane są też przestępstwa przeciwko wolności seksualnej czy też przestępstwa narkotykowe.

ppłk Agnieszka Szmulew-Ziółkowska
Centarlnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
  (pobierz)

W trakcie spotkania ze słuchaczami kursu podstawowego omówiono kompetencje Straży Granicznej w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Odrębnym tematem był zakres współpracy pomiędzy Policją i Straży Granicznej w ograniczaniu tego procederu.
Uczestnicy szkolenia usłyszeli wiele przykładów z praktyki. Okazuje się, że handel ludźmi to współcześnie realne zagrożenie. Na tego rodzaju niebezpieczeństwo może być również narażonych wielu Polaków pracujących poza granicami kraju.

Wykłady dla słuchaczy kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji odbywają się cyklicznie w ramach współpracy z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Spotkania te koordynuje Pełnomocnik Komendanta Szkoły do spraw Ochrony Praw Człowieka kom. Ewa Pietruczuk.

(31.10.2012)