Młodzi ludzie wybierają Policję

imageUczniowie z Zespołu Szkół w Białym Borze mieli okazję poznawać z bliska proces kształcenia nowych policjantów w słupskiej Szkole Policji. Licealiści uczęszczający do klasy o profilu policyjnym, mieli możliwość zapoznania się z system kształcenia policjantów oraz uczestniczyć wspólnie z nimi w wybranych zajęciach.

Już kolejny raz w murach Szkoły Policji gościliśmy uczniów z klas trzecich o profilu policyjnym białoborskiej szkoły. Przez dwa dni młodzi ludzie uczestniczyli w zajęciach na terenie Szkoły Policji. Młodzież podzielona została na dwie grupy, w których realizowano zajęcia obejmujące typowo policyjne zagadnienia: stosowanie środków przymusu bezpośredniego, postępowanie mandatowe czy zajęcia w hali sportowej.

Uczęszczanie do klasy o profilu policyjnym nie daje w tej chwili młodym ludziom żadnych ulg przy ubieganiu się o przyjęcie do służby w Policji. Dzięki policyjnemu profilowi uczniowie mogą jednak zapoznać się z codzienną służbą policjantów, a także uczestniczyć w wybranych zajęciach dydaktycznych, w których uczestniczą słuchacze kursu podstawowego.
Młodzież licealna ma w tygodniu trzy godziny lekcyjne poświęcone zagadnieniom policyjnym. W ramach tych zajęć odbywają się między innymi ćwiczenia z musztry, a także zajęcia na szkolnej strzelnicy, którą posiada białoborskie liceum.

imageProfil klasy policyjnej pozwala także młodym ludziom na odpowiednie zrozumienie takich słów jak: odpowiedzialność, patriotyzm i poszanowanie prawa. Młodzież ma także okazję zobaczyć z bliska, na czym polega służba policjanta społeczeństwu. Takie obserwacje pozwolą w przyszłości na odpowiedzenie sobie samemu na pytanie: „Czy chcę służyć w Policji?”.
Co ciekawe, w białoborskim Zespole Szkół profil policyjny wybierają częściej dziewczęta, panowie decydują się z reguły na profil wojskowy, choć nie jest to regułą.

(14.10.2013)