Pełnomocnicy Wojewodów i Komendantów Policji

image Na ogólnopolskim forum dotyczącym współpracy administracji zespolonej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa społeczności narodowych i etnicznych w Wólce Milanowskiej spotkali się Pełnomocnicy Wojewodów do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pełnomocnicy Komendantów Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka. Udział w tym spotkaniu wzięła również przedstawicielka słupskiej Szkoły Policji.

Zwalczanie ksenofobii, dyskryminacji i nietolerancji to główne tematy poruszane w Wólce Milanowskiej podczas pierwszego ogólnopolskiego forum dotyczącego współpracy administracji zespolonej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa społeczności narodowych i etnicznych.
Głównym celem spotkania była koordynacja działań służb administracji państwowej w zakresie zwalczania dyskryminacji i ksenofobii. Wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komendy Głównej Policji.

Dużą część spotkania poświęcono sprawom romskim, gdyż jest to grupa, od której pochodzi najwięcej skarg. Doświadczeniami z realizacji zaleceń zawartych w raporcie na temat przemocy motywowanej rasą, pochodzeniem etnicznym i narodowością z uczestnikami spotkania pdzieliła się kom. Ewa Pietruczuk - Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Ochrony Praw Człowieka.

Pani Pełnomocnik odnosząc się do spraw związanych ze społecznością romską podkreśliła, że na specyfikę kultury tej społeczności zwracano uwagę również policjantom przebywającym na kursie podstawowym w słupskiej Szkole Policji przy okazji prezentacji filmów o tematyce romskiej podczas Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs”.

(30.10.2012)