Aktualności

Popołudniowe fakultety z ruchu drogowego

image Z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego dokonywali pomiarów prędkości jadących pojazdów. Zajęcia fakultatywne zorganizowano dzięki pomocy policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami z zakresu ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym.

Popołudniowe fakultety to kolejne spotkanie słuchaczy w ramach Koła Prewencji i Ruchu Drogowego realizowane przez kadrę dydaktyczną Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego. Policjanci w ramach swoich kompetencji, w toku codziennej służby, ujawniają różnego rodzaju wykroczenia, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z wykroczeń ujawnianych w trakcie służby jest przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy przez kierujących pojazdami.

Mimo trwającej od wielu lat tendencji spadkowej pod względem liczby wypadków drogowych, w 2013 doszło do 35847 wypadków. W krajach europejskich nadal utrzymujemy się pod tym względem w niechlubnej czołówce.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to główna przyczyna wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących. Stanowi ona 28,2% ogółu wypadków spowodowanych przez kierujących, to również 966 osób zabitych i 11.344 rannych. Dlatego tak ważną rzeczą jest zdyscyplinowanie kierujących do przestrzegania przepisów wynikających ze znaków i sygnałów drogowych dotyczących poruszania się z dozwoloną prędkością.

W celu pogłębienia zdobytej przez słuchaczy wiedzy teoretycznej do udziału w zajęciach zaproszono funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, którzy omówili metody i formy wykonywania zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wykorzystanie przyrządów kontrolno-pomiarowych do rejestracji zachowań uczestników ruchu drogowego.
Policjanci zaprezentowali również urządzenia do tego służące, w tym pistoletowe radary drogowe typu „Iskra” współpracujące z videorejestratorem, laserowy miernik prędkości typu LTI 20-20 Ultralyte oraz nowy nabytek słupskiej Policji - videorejestrator zainstalowany w samochodzie Opel Insignia. Słuchacze samodzielnie dokonywali pomiaru prędkości jadących pojazdów.
Zajęcia przygotowali i przeprowadzili wykładowcy ruchu drogowego podkom. Sławomir Duszyński i asp. Łukasz Hołtyn. Obaj policjanci kierowali również pojazdami, którym słuchacze wykonywali pomiary prędkości.

(28.5.2014)

Powrót na górę strony