Akcja krwiodawców "Na ratunek"

imageW minioną środę szkolny Klub HDK PCK zorganizował akcję pobrania krwi na tzw. „Ratunek”. Pacjent leczony w słupskim szpitalu z rzadką grupą krwi A Rh- , w związku z koniecznością przetaczania mu krwi wyczerpał wszystkie zapasy tej grupy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo temu pacjentowi poszukiwaliśmy dawców z grupą krwi 0 Rh- i A Rh-. W akcji wzięło 11 słuchaczy , którzy łącznie oddali 4,950 l krwi tej rzadkiej grupy. Pozyskana ilość krwi daje możliwość jednokrotnego przetoczenia całej ilości krwi znajdującej się w organizmie dorosłego człowieka.
W każdym roku kilkakrotnie organizowane są takie akcje, gdzie pilnie potrzebna jest określona grupa krwi, niezbędna do ratowania życia potrzebujących osób. Obecność kilkuset słuchaczy w słupskiej szkole policyjnej zawsze gwarantuje znalezienie dawców o potrzebnej grupie krwi.
Nadmienić należy, że w przypadku akcji „Na ratunek” opracowane są specjalne procedury powiadamiania, które umożliwiają w bardzo krótkim czasie wytypowanie potencjalnych dawców i skierowanie ich do stacji krwiodawstwa.
Dzięki informacjom o działalności naszego klubu zamieszczanych na stronie internetowej szkoły zgłaszają się z prośbą o pomoc w pozyskaniu krwi osoby z całej Polski. W takich sytuacjach informacja o zebranej krwi przekazywana jest bezpośrednio do placówki służby zdrowia, która opiekuje się pacjentem.

(4.2.2013)