Służba policjanta w kontekście Praw Człowieka

imageNie tylko, prawo, samoobrona i strzelanie, ale również zagadnienia antydyskryminacji wchodzą w zakres szkolenia podstawowego policjantów rozpoczynających swoją służbę. O Prawach Człowieka i sposobach walki z dyskryminacją rozmawiają z młodymi policjantami wykładowcy Zakładu Ogólnozawodowego.

W polskim prawie są obecne przepisy penalizujące czyny, których podłożem jest stosunek sprawcy czynu do osób wyróżniających się określoną cechą, które zostały opisane w art. 118, 119, 256 i 257 Kodeksu Karnego Od kilku lat w kręgu szczególnego zainteresowania resortu spraw wewnętrznych pozostają zdarzenia, których podłożem może być rasizm lub ksenofobia.
Kilka lat temu w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powołano Zespół Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii. Zespół śledzi między innymi doniesienia prasowe i portale internetowe, a także współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przeciwdziałaniem dyskryminacji na tle rasowym i instytucjami publicznymi właściwymi w zakresie ochrony praw człowieka.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE opracowało roboczą definicję tego typu przestępstwa, która może pomóc w zrozumieniu problemu i stworzeniu programów przeciwdziałania temu zjawisku oraz w jego zwalczaniu.

Niezmiernie ważne są działania podejmowane przez pełnomocników Komendantów Policji do Spraw Ochrony Praw Człowieka, którzy między innymi utrzymują kontakt z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na danym terenie, monitorują zgłoszenia i sposób prowadzenia postępowań w sprawach, w których istnieje uzasadnione podejrzenie działania sprawcy z motywów rasistowskich, ksenofobicznych bądź wrogości czy niechęci do danej grupy społecznej. W słupskiej Szkole Policji funkcję taką pełni kom. Ewa Pietruczuk, a więcej informacji na temat działalności związanej z Prawami Człowieka można przeczytać klikając na ten link.

Gdy dochodzi do przestępstwa z nienawiści lub innego podobnego incydentu, nie tylko czyni on szkodę samej ofierze i jej mieniu, ale także może znacznie wpływać na całe rodziny, społeczności i społeczeństwo jako całość. Dlatego też warto coraz skuteczniej wdrażać w życie zasady tolerancji.

(24.9.2012)